Moldavsko je jednou z nejzranitelnějších zemí Evropy, pokud jde o dopady klimatické změny. Venkovské oblasti čím dál víc postihují extrémní sucha i záplavy. Na venkově přitom žije téměř šedesát procent obyvatel a zemědělství je pro ně zásadním zdrojem obživy. Intenzivní zemědělství a těžba dřeva, díky které dnes lesy pokrývají jen desetinu území, narušují vodní režim a tedy zdraví krajiny. Rozvoj v Moldavsku navíc do značné míry paralyzuje zamrzlý konflikt, v jehož důsledku vznikla na levém břehu řeky nikým neuznaná Podněsterská republika.
I z těchto důvodů zde usilujeme o progresivní proměny zkostnatělé legislativy, v níž přežívají zákony ještě z dob Sovětského svazu. Prosazujeme lepší přístup veřejnosti k informacím o životním prostředím a účasti v rozhodovacích procesech. Vydali jsme příručku s praktickými tipy ohledně péče o vodní zdroje, podpořili jsme aktivní obyvatele venkova a místní komunity, kterým záleží na revitalizaci krajiny např. při výsadbě stromů, či budování umělých hnízd pro vodní ptactvo. Zaměřili jsme se také na znečištění řek, které každoročně vede k masivním úhynům ryb, abychom objasnili příčiny a zjistili, kdo je za znečištění zodpovědný.
V roce 2022 jsme začali také podporovat vyškolení dobrovolných strážců přírody na obou březích Dněstru, jakož i organizaci řady komunitních akcí a exkurzí spojených sochranou životního prostředí, zejména v Národním parku Dolní Dněstr, o jehož vyhlášení moldavskou vládou jsme se také zasadili. Tyto aktivity jsme realizovali v rámci projektu „Strážci moldavské přírody: Prosazování práv místních komunit na obou březích Dněstru,“ který byl finančně podpořen z Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Čeho jsme v zemi dosáhli?
V letech 2021 a 2022 jsme na obou březích Dněstru podpořili čištění řek a jejich okolí, rozmísťování umělých hnízd pro vodní ptactvo a výsadbu několika tisíc stromů, zejména podél řek a potoků, čímž jsme přispěli k ochraně vodního režimu krajiny ohrožené zejm. intenzivním zemědělstvím. Pomohli jsme také s účastí veřejnosti na tvorbě místních rozvojových a územních plánů obcí v oblasti nového národního parku Dolní Dněstr.
Od roku 2022 podporujeme v Moldavsku spolu s partnerskou organizací Biotica také dobrovolné strážce přírody, kteří doplňují nedostatečné kapacity Státní inspekce životního prostředí. Vydali jsme pro ně manuál a uspořádali 9 praktických seminářů pro bezmála 200 dobrovolných strážců. I díky tomu získalo 50 dobrovolníků na pravém břehu Dněstru oficiální certifikát k výkonu stráže od Státní inspekce životního prostředí. Strážci monitorují stav přírody a zabraňují škodlivým činnostem, mezi které v Moldavsku patří zejm. pytláctví. O jejich práci, výzvách a potřebách jsme také vydali zprávu. Dílčím úspěchem je také skutečnost, že moldavští strážci v roce 2023 založili svou národní asociaci, nyní doufáme, že se stanou také členem Evropské (ERF) a Mezinárodní federace strážců přírody (IRF). ERF již informuje o moldavských strážcích např. v tomto rozhovoru s Petru Vinari, naším kolegou z Bioticy, a Nicolae Nastasi, jedním z bývalých profesionálních moldavských strážců.
Dříve, v roce 2021, se nám díky spolupráci s nevládní organizací Eco-TIRAS podařilo např. odhalit nelegální prodej ohrožených druhů ryb z tzv. Červeného seznamu. Povedlo se také prosadit náš návrh novely rybářského zákona do parlamentního výboru pro životní prostředí. Podali jsme rovněž konkrétní návrhy na zlepšení inspekce životního prostředí a po našem zásahu byl velký znečišťovatel Dněstru potrestán pokutou jedenáct tisíc euro. Možná největším úspěchem je však prodloužení zákazu dovozu syntetických rybářských sítí, které s oblibou používají pytláci, do roku 2030.
Informace v dalších jazycích:
Informace v anglickém jazyce najdete na https://arnika.org/en/countries/moldova a v ruském jazyce na https://arnika.org/ru/moldova
Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci projektu “Natura 2000 v Moldavsku: Prosazování evropského přístupu k ochraně přírody v Moldavsku” a UNDP Challenge Fund skrze projekt “Czech Support for a Better Management of Protected Areas in Moldova”.