Od zavalených vesnic v Myanmaru po jedovaté hračky: plastové znečištění se vymklo z rukou

Od zavalených vesnic v Myanmaru po jedovaté hračky: plastové znečištění se vymklo z rukou

Obaly z evropských obchodů končí pokoutně převezené do Myanmaru, kde se v plastu topí celé vesnice. Podle vyšetřování místních i mezinárodních novinářů zveřejněných...

celý článek
Lidé v Thajsku mají lepší přehled o znečištění prostředí. Pomohli i čeští experti

Lidé v Thajsku mají lepší přehled o znečištění prostředí. Pomohli i čeští experti

BANGKOK/PRAHA - V uplynulých čtyřech letech navázaly thajská nevládní organizace EARTH (1) a české sdružení Arnika (2) spolu s thajskými obyvateli funkční spolupráci, jejímž...

celý článek
Nová studie odhaluje nebezpečnou zátěž látkami POPs z elektroodpadu

Nová studie odhaluje nebezpečnou zátěž látkami POPs z elektroodpadu

Ve dnech 10. a ž 12. července 2023 se naše expertky Mgr. Jitka Straková z organizace Arnika a Alice Dvorská, PhD., nezávislá vědkyně a hlavní autorka studie, vrátily do provincie...

celý článek

Thajsko

5Průmyslové znečištění sužuje Thajsko dlouhodobě, ale nejedná se jen o technický problém. Ve skutečnosti má významnější vliv korupce, špatná vymahatelnost práva a nedostatek funkční samosprávy. Obyvatelům a pracovníkům ve znečištěných oblastech je často upíráno právo účastnit se rozhodovacích procesů s odůvodněním, že nejsou techničtí experti. V jiných případech jsou stížnosti občanů zamítány z důvodu nedostatku vědeckých důkazů. Výsledkem jsou jak rostoucí konflikty v mnoha thajských komunitách, tak i dlouhodobé negativní dopady na zdraví místních a celkový stav životního prostředí.

V rámci programu Toxické látky a odpady již několik let spolupracujeme s thajskou neziskovou organizací EARTH. Naše minulé aktivity ukázaly, že jednoduchý průzkum znečištění životního prostředí způsobeného průmyslovou výrobou může zajistit pádné argumenty a zlepšit vyjednávací pozici thajských komunit. Ty pak snáze spolupracují s vládními úřady i samotnými znečišťovateli.

Vědeckou iniciativou za snižování průmyslového znečištění

Pomáháme komunitám shromažďovat vědecké důkazy a rozšiřovat povědomí o vzrůstajících škodách na životním prostředí a zdraví v důsledku průmyslového rozvoje v Thajsku. Soustředíme se na venkovské komunity, jejichž tradiční způsob obživy trpí neregulovaným zvyšováním průmyslové činnosti a jež se často obávají vystoupit proti znečišťovatelům, především kvůli korupci nebo vyhrožování. Pomáháme při vymáhání práva na informace o životním prostředí za použití legislativních nástrojů známých v České republice a Evropské unii, především prostřednictvím iniciativní účasti veřejnosti na rozhodování. Naším dlouhodobým cílem je uzákonění integrovaného registru znečištění (anglicky PRTR, Pollutant Release and Transfer Register) v zemi. Zákon o PRTR vytvoří právní rámec, který pomůže snížit průmyslové znečištění a zároveň v praxi zajistí právo občanů na informace. Jedná se o nezbytný krok k řešení problému znečištění a nasměrování země k udržitelnému rozvoji.

V listopadu 2017 odhalila Arnika v Bangkoku závěry dvouleté studie POPs: Perzistentní organické látky v průmyslových oblastech: Map Ta Phut, Samut Sakhon, Tha Tum a Khon KaenSlepičí vejce dokládají znečištění chemickými látkami v Thajsku

 

Monitoring znečištění

Zasazujeme se o vytvoření tzv. „Pollution Monitoring Volunteer Network“ (Síť dobrovolníků pro monitorování znečištění) složené z obyvatel a pracovníků žijících ve znečištěných lokalitách. Zasaženým obyvatelům a pracovníkům dodáváme technické vybavení a informace, které jim umožňují sledovat chemické znečištění. Komunity vzděláváme o vlastnostech znečišťujících chemických látek, dále o tzv. Best Available Technology (Nejlepší dostupné technologie z hlediska ochrany životního prostředí) a Best Environmental Practices (Nejlepší doporučené postupy z hlediska ochrany životního prostředí).

THAJSKÉ DĚTI - MAJÍ SI KDE HRÁT? Pomozte pro ně vytvořit čisté a bezpečné prostředí Dárkem pro přírodu. Děkujeme!

 

Naše činnost v Thajsku byla a je umožněna díky projektům „Zvyšování transparentnosti managementu průmyslového znečištění pomocí občanské vědy“ a „Občanskou vědou a posílením systému EIA k zapojení občanské společnosti do rozhodování“ financovaných z fondů Evropské unie a podpořených z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu transformační spolupráce ČR.

tha project

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě