Průmyslové znečištění sužuje Thajsko dlouhodobě, ale nejedná se jen o technický problém. Ve skutečnosti má významnější vliv korupce, špatná vymahatelnost práva a nedostatek funkční samosprávy. Obyvatelům a pracovníkům ve znečištěných oblastech je často upíráno právo účastnit se rozhodovacích procesů s odůvodněním, že nejsou techničtí experti. V jiných případech jsou stížnosti občanů zamítány z důvodu nedostatku vědeckých důkazů. Výsledkem jsou jak rostoucí konflikty v mnoha thajských komunitách, tak i dlouhodobé negativní dopady na zdraví místních a celkový stav životního prostředí.
V rámci programu Toxické látky a odpady již několik let spolupracujeme s thajskou neziskovou organizací EARTH. Naše minulé aktivity ukázaly, že jednoduchý průzkum znečištění životního prostředí způsobeného průmyslovou výrobou může zajistit pádné argumenty a zlepšit vyjednávací pozici thajských komunit. Ty pak snáze spolupracují s vládními úřady i samotnými znečišťovateli.
Vědeckou iniciativou za snižování průmyslového znečištění
Pomáháme komunitám shromažďovat vědecké důkazy a rozšiřovat povědomí o vzrůstajících škodách na životním prostředí a zdraví v důsledku průmyslového rozvoje v Thajsku. Soustředíme se na venkovské komunity, jejichž tradiční způsob obživy trpí neregulovaným zvyšováním průmyslové činnosti a jež se často obávají vystoupit proti znečišťovatelům, především kvůli korupci nebo vyhrožování. Pomáháme při vymáhání práva na informace o životním prostředí za použití legislativních nástrojů známých v České republice a Evropské unii, především prostřednictvím iniciativní účasti veřejnosti na rozhodování.
V listopadu 2017 odhalila Arnika v Bangkoku závěry dvouleté studie POPs: Perzistentní organické látky v průmyslových oblastech: Map Ta Phut, Samut Sakhon, Tha Tum a Khon Kaen; Slepičí vejce dokládají znečištění chemickými látkami v Thajsku
Monitoring znečištění
Zasazujeme se o vytvoření tzv. „Pollution Monitoring Volunteer Network“ (Síť dobrovolníků pro monitorování znečištění) složené z obyvatel a pracovníků žijících ve znečištěných lokalitách. Zasaženým obyvatelům a pracovníkům dodáváme technické vybavení a informace, které jim umožňují sledovat chemické znečištění. Komunity vzděláváme o vlastnostech znečišťujících chemických látek, dále o tzv. Best Available Technology (Nejlepší dostupné technologie z hlediska ochrany životního prostředí) a Best Environmental Practices (Nejlepší doporučené postupy z hlediska ochrany životního prostředí).
THAJSKÉ DĚTI - MAJÍ SI KDE HRÁT? Pomozte pro ně vytvořit čisté a bezpečné prostředí Dárkem pro přírodu. Děkujeme!
Naše činnost v Thajsku byla a je umožněna díky projektům „Zvyšování transparentnosti managementu průmyslového znečištění pomocí občanské vědy“ a „Občanskou vědou a posílením systému EIA k zapojení občanské společnosti do rozhodování“ financovaných z fondů Evropské unie a podpořených z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu transformační spolupráce ČR.