Počátkem ledna roku 2006 došlo na řece Labi k největší ekologické havárii posledních desetiletí. Několikadenní nekontrolovaný únik vysoce jedovatých kyanidů z kolínských Lučebních závodů Draslovka způsobil zamoření více jak 80 kilometrů toku, přičemž došlo k úhynu několika desítek tun ryb. Vývoji tohoto případu kolínské Draslovky a s ním souvisejícím informacím jsou věnovány právě tyto internetové stránky. Díky vazbě na dýchací enzymy představují kyanidy nebezpečí pro všechny kyslík dýchající organismy. Pro vodní organismy jsou vysoce nebezpečné a už vícekrát otrávily všechny ryby v nějaké řece.
Tak jako v roce 2006 únik kyanidů z Lučebních závodů Draslovka Kolín, i nyní únik kyanidů otrávil několik desítek kilometrů řeky. Došlo k tomu 20. září 2020 v Bečvě.
Podepište výzvu "Řeky bez jedů"
Kyanidy, které z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana vod polevila kvůli nedostatečnému monitoringu toxických látek a je také důsledkem benevolentního povolování dalších a dalších zdrojů znečištění.
Žádáme proto:
Řádné vyšetření havárie, ke které došlo 20. září 2020 na Bečvě pod Valašským Meziříčím, a exemplární potrestání jejích viníků.
Vody ohrožují nejen kyanidy, ale život v nich otravuje i celá řada dalších chemických látek, které se ani neměří a jejichž skladování v sousedství vodních toků není dostatečně omezené. Ke zvýšení prevence znečištění vod proto žádáme zlepšení monitorování toxických látek, konkrétně:
- Pro kyanidy snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami.
- Snížení ohlašovacích prahů do IRZ pro další nebezpečné látky v únicích do vody a v odpadech.
- Zpřísnění limitů pro vypouštění látek nebezpečných pro vodní organismy, včetně mědi a zinku.
- Sledovat větší škálu látek ohrožujících kvalitu vody povrchové i zdrojů pitné vody, ke kterým patří široká škála perfluoralkylovaných látek (PFAS). Žádáme jejich zařazení na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech (do IRZ).
- Zveřejnění snadno dostupného seznamu starých ekologických zátěží, z nichž trvale unikají toxické látky kontaminující vodní organismy a ryby.
- Zpracování plánu na omezení zátěže vodních toků a ryb rtutí.
V Praze a Ostravě 26. září 2020
Adresáti: Vláda ČR, Ministr životního prostředí ČR, Parlament ČR, zastupitelstva krajů i obcí, krajské a obecní úřady
O kauze
Ekologická katastrofa takové velikosti, jako byl únik kyanidů na Labi, oživila diskusi o bezpečnosti chemického průmyslu, nastavení kontrolních mechanismů a odpovědnosti výrobců. Velmi znepokojující na celé události bylo, že vedení společnosti se přihlásilo k odpovědnosti za havárii až po několika dnech, a to na základě výsledků šetření ČIŽP.