Tour de aleje 2018

Letní cyklozávod a cyklojízda na podporu obnovy alejí v České republice

Děkujeme všem cyklistům, že s námi šlápli do pedálů za kampaň Zachraňme stromy. Startovným jste přispěli na ochranu a obnovu alejí v České republice.

 

Kdy: 14. července 2018 11:00 Přibyslav

Kdo jezdí: sportovci, rodiny s dětmi, milovníci turistiky a přírody a další cyklisté

Lokalita: Přibyslav a okolí, Vysočina

tour de aleje barevne

Tour de aleje není Tour de France, ale letní pohodová jízda na podporu ochrany stromů a alejí. Trasa vede krásnými a památnými alejemi a cestou se dozvíte o stromech a jejich obyvatelích, zašplháte si do větví s odborníky a kromě "do těla" si můžete dát pod korunami stromů světelnou masáž. Děti čekají soutěže a pestrý program z dílny  místních spolků a partnerských organizací.

Víte, že Vysočina je kraj s největším počtem alejí v České republice? Pojeďte s námi objevit např. Lipovou alej u Žižkova pole a Ranskou alej ve Starém Ransku.

Víte, že stromy mají pozitivní vliv na životní prostředí, které nás obklopuje? Snižují prašnost,  teplotu a  hluk, zvyšují vlhkost, pomáhají v orientaci při zhoršené viditelnosti. Strom spotřebuje za život na 24 milionů m3 CO2, skleníkového plynu způsobujícího změny klimatu.

Víte, že stromy v krajině mají také estetickou a historickou hodnotu? Poskytují nám pocit krásy a harmonie, v každém ročním období jinak. Váže se k nim místní historie a tradice – jsou znamením, že naše cesta se blíží k cíli, vedou nás k významným místům, sázeli je rodáci a místní pro další generace.

Víte, že stromy vytvářejí podmínky k životu pro další živočichy? Každý vzrostlý strom je domovem desítek až stovek druhů hmyzu, ptáků a dalších drobných živočichů a rostlin - bez nich by byla naše krajina nejen kolem cest a silnic smutně prázdná!

Víte, že v Čechách je Moře? I to se dozvíte na Tour de aleje...

CYKLOZÁVOD

Nadšenci pro přírodu a zároveň milovníci adrenalinu mohli za aleje šlápnout v čipově měřeném závodu na trase: Přibyslav - Žižkovo Pole - Železné Horky - Jitkov - Střížov - Příjemky - Bílek - Sobíňov - Nové Ransko - Staré Ransko

Start: Přibyslav sportovní hala

Cíl: Žižkova mohyla/ Havlíčkova Borová/ Rybník Řeka

TRASA ZÁVODU:

Trasy jsou rozdělené podle věkových a výkonnostních kategorií:

1) mini trasa 3,5km (CÍL Žižkova mohyla)

Mapa trasy

2) junior/senior trasa 11km (CÍL náměstí Havlíčkova Borová)

Mapa trasy

3) machr trasa 30km (CÍL rybník Řeka)

Mapa trasy

* machr trasa je měřena čipovou časomírou

VÝSLEDKY ZÁVODU

Vítězové v kategorii Machři:
1. místo - Tomáš Kyrš a Monika Limonová
2. místo - Miroslav Uzel a Barbora Závodná
3. místo - Adam Pochtiol, Milan Tuláček a Bohumil Novák

Vítězové v kategorii Junior:
1. místo - Prokop Kamarád
2. místo - Kryštof Dvořák

CYKLOJÍZDA

Milovníci přírody a příznivci ochrany stromů a alejí si mohli vyjet na projížďku po cyklotrase K. H. Borovského, kde je čekala zábavně-vzdělávacích zastavení a setkání s odborníky. Jak se pečuje o památnou alej a šplhá do korun ukázali ostřílení arboristé ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. V Havlíčkově Borové  čekalo pohádkové "zelené srdce Česka" od MAS Havlíčkův kraj. Jak vznikl útvar Ranská jezírka přiblížila správa CHKO Žďárské vrchy a příběh Klenové aleje ve Starém Ransku představil místní pamětník pan Coufal.

Mapa zastávek

PRAVIDLA CYKLOZÁVODU

Závodníci se musí řídit a respektovat pravidla závodu a pokyny organizátorů. Účastníci se zúčastňují závodu za plného provozu na silnicích na vlastní nebezpečí a na vlastní odpovědnost. Pořadatel není odpovědný za jakoukoli škodu na majetku nebo jinou úhonu vzniklou účastí na závodu nebo jeho sledováním. Cyklojízda probíhá jako individuální průjezd trasy s organizovanými zastaveními a stejně jako cyklozávod za plného provozu na komunikacích a na vlastní nebezpečí a odpovědnost.

REGISTRAČNÍ POPLATEK

Registrační poplatek (startovné) je konečný a je nevratný.

Startovným přispějete na realizaci konkrétních aktivit spojených s ochranou a obnovou alejí (výsadba nových alejí, natírání stromů podél silnic  bezpečnostními pruhy, provoz ekoporadny a další) v rámci kampaně Zachraňme stromy!.

Zvýhodněná registrace on-line

dospělý 200.-
dítě/junior/senior 80.-
rodina 500.- (2+2 a více cyklistčat)

Registrace na startu

dospělý 250.-
dítě/junior/senior 100.-
rodina 550.- (2+2 a více cyklistčat)

PATRONI TOUR DE ALEJE

Akce se konala pod záštitou starosty města Přibyslav Martina Kamaráda.

Konvalinkova foto

Hana Veronika Konvalinková - Strana Zelených

předsedkyně krajské organizace Strany zelených Vysočina
zastupitelka Města Počátky
Občanské sdružení Javořice

"Aleje. Lemují cesty lidí již stovky let, poskytovaly stín, ukazovaly cesty sněhem zaváté, dávaly ovoce pocestným a příbytek ptákům ... A co dnes? Stále poskytují stín, jsou příbytkem mnoha živočichů, zachycují prach a čmoud z cest i hluk aut svištících. Aleje. Tak jako dřív, i dnes nás vedou k cíli. Chraňme je. "

DSC 3891

Marek Pochtiol-Trial klub Žižkovo Pole

Mistr světa v Cyklotrialu v národních týmech 2017
Více mistr Evropy v Biketrialu 2016
Sedminásobný mistr ČR v Biketrialu a Cyklotrialu

"Vezměte si kolo a přijeďte na závod Tour de Aleje, kde bude nádherná trať a mnoho zábavy. Startovným přispějete na dobrou věc."

PROGRAM

Trasa měřeného závodu vede 30 km silnicemi 2. a 3. třídy přes památnou alej Žižkovo pole, březovou alej v Sobíňově a starobylou lipovou alej Staré Ransko. Cyklojízda  pak v oddychovém tempu nabízí průjezd dalšími alejemi a na trase jsme pro Vás připravili zábavná zastavení s výkladem: V lipové aleji Žižkovo pole u památníku Jana Žižky představí své aktivity Arnika a jak se pečuje o památnou alej ukáží ostřílení arboristé ze Společnosti pro krajinářskou a zahradní tvorbu. V Havlíčkově Borové se dozvíte o pohádkové soutěži Poznej zelené srdce Česka MAS Havlíčkův kraj. Jak vznikl útvar Ranská jezírka přiblíží správa CHKO Žďárské vrchy a v Ranské aleji se budete moci seznámit s  místním pamětníkem a historií této památné lipové aleje.

Program v cíli:

Stromolezení s arboristy SZKT- na hrázi

15:00 Vyhlášení výsledků závodu a předání cen všem účastníkům

15:30 Divadlo pro děti

16:00 Bike trial exhibice - několikanásobný mistr České republiky, vicemistr Evropy a mistr světa v týmech Marek Pochtiol

17:00 - 17:30 O ploutev žraloka Žrouta - soutěž v pojídání a popíjení

 

 12:00 - 17:00 Informační stánky a aktivity pro malé i velké:

ARNIKA

Publikace o alejích, cykloprůvodce alejemi Moravy a Slezska, reflexní vesty I LOVE aleje, kampaň Zachraňme stromy!, dílnička "Vyrob si vlastnoruční strom nebo celou alej"

ZELENÝ DŮM CHRUDIM

Poznávačka dřevin, stromů a rostlin, cesta rozložitelnosti odpadů LCA, život ve vodě

ZVONEČNÍK

Nakouknutí do mikrosvěta - mikroskopování, ukázky odrazkových řešení pro aleje a proti vbíhání zvěře u silnic, význam zeleně ve městech, ukázka toků a přeměn sluneční energie

HNUTÍ BRONTOSAURUS - hry a kvízy pro děti, aktivní trávení volného času, výroba ptačích budek, Jak vzbudit zájem o životní prostředí a zapojit se do pomoci při ochraně přírody?

AUTOMAT - bezpečná cyklistika, reflexní samolepky, cyklomapy Tým silniční bezpečnosti

CHKO Žďárské vrchy a Sdružení pro zahradní a krajinářskou tvorbu SZKT

Výstava Chraňme aleje potrvá až do konce července (veranda objektu Moře u Rybníka Řeka).

VÝHRY A ODMĚNY

Všichni cyklisté se mohli posílit energetickými tyčinkami a nápoji od firmy EMCO a Catus, bylinkovými sirupy Kitl a případné namoženiny rozehnat gelem pro sportovce s Arnikou od firmy Alpa a plánovat další výlety s mapkami od organizace Tým silniční bezpečnosti. Děti ocenili drobnosti na kolo a pudinky Amylon. Výherci závodu a dalších kategorií potěšily cyklodoplňky od firmy J+P Sport a Cyklocentrum Havlíčkův Brod, pásek z recyklovaných cykloduší Boio, hrníček s cyklistickým designem Originál Moda, pivní balíčky a limonády pivovarů Rychtář a Revolta a pro děti energetické nápoje či čokoládu Catus, poukazy Catering Chotěboř, publikace od Arniky a další. Hlavními sponzory jsou lokální firmy Apoly s.r.o a Envirex.

FOTOGALERIE 2018

A JAKÁ BYLA TOUR DE ALEJE 2017?

"Na akci jsme se vydali, protože nám není lhostejný osud stromů. Nelíbí se nám, jak moc se v poslední době  kácí vzrostlé, nádherné, letité stromy a nepozorujeme, že by ve stejné míře byly nahrazovány novou výsadbou. Navíc nás zaujal program akce a možnost podívat se na místa a do alejí, kam by nás asi nenapadlo samotné se vydat, dozvědět se něco  nového o stromech a jejich ochraně a potkat se s novými zajímavými lidmi." Marie Piňosová, Chroustovice, která se cyklojízdy účastnila s manželem a dvěma dětmi.

"Počasí bohužel nepřálo, ale rádi jsme se s cyklojízdou Arniky projeli a vyslechli si něco zajímavého. Nakonec jsme měli i práci - dvě píchlé duše a drobné servisování. Jsme připraveni za rok akci opět podpořit a snad tentokrát i s lepším počasím", říká Jaroslav Moravec z Cyklocentra Havlíčkův Brod.

"Teď s odstupem oceňuji, jak jste vše měli dobře připravené (zastávky u Žižkovi mohyly,  v H.Borové, v Ranské aleji a hlavně na Řece) a hlavně jak jste vše zvládli při nepřízni počasí. Pršet začalo v nejméně vhodnou dobu při výkladu v aleji." Jindřich Rosecký, Železné Horky

"Děkuji za zajímavou akci" Vladimír Chládek, Štiřín

FOTOGALERIE TOUR DE ALEJE 2017

Marcela Klemensova

Napumpujte kola a pojeďte s námi. Túrujeme pro aleje!

Těším se s vámi na setkání v alejích Vysočiny

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy!

Pojeďte zase s námi! Túrujeme pro stromy!

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě