Tour de aleje 2021

PRÁZDNINOVÁ HRA již skončila, zveme Vás na závérečnou slavnost

KDY: 8. 7. - 5. 9.2021 (Tour de aleje) + 2. 10. 2021 ZÁVĚREČNÁ SLAVNOST A VERNISÁŽ

 

tour de aleje barevnePrověřili jste svůj důvtip, pozorovací schopnosti, zručnost nebo fyzickou zdatnost v naší prázdninové hře? Objevili jste nová místa, nebo jste se na ta stará známá podívali z jiné perspektivy? Prázdninová hra již skončila, pokud se s námi a dalšími účastníky chcete potkat anebo se jen chcete podívat na vernisáž výstavy Staré stromy, přijďte v sobotu 2. 10. 2021 do Vagonářského muzea ve Studénce!

Na slavnostním ukončení a vernisáži odezdáme ceny za splěné herní plány, poslaná umělecká díla a také se budou losovat ceny z tomboly.

Slavnostní ukončení a vernisáž výstavy Za starými stromy v Poodří

Kdy: 2.10. 2021 od 10h

Kde: Vagonářské muzeum, Studénka

Co se bude dít?

  • vernisáž výstavy Za starými stromy v Poodří
  • prezentace uměleckých děl žáků MŠ a ZŠ výtvarné soutěže Staré stromy a jejich obyvatelé
  • závěrečné odměňování a vyhlášení tomboly registrovaných účastníků Tour de aleje 2021
  • fotokoutek, dílnička, kvíz
  • kreslení karikatur Václav Šipoš

KAM JSTE SE S NÁMI LETOS VYDALI?

Trasa vedla přes více či méně známe místa. Navšítivit jste s našim Herním plánem a Průvodcem po Poodří tak mohli třeba Bartošovický zámek, Pasečný most ve Studénce, Bernartice, Jeseník nebo Suchdol nad Odrou. Nové možnosti se vám otevřeli i v okolí chráněné krajinné oblasti Poodří - Vražné s rodným domem Johanna Gregora Mendela, Odry s naučnou stezkou k Flascharovu dolu a geologickou expozicí, rozhledna Olšová nebo Kanihůra, suchdolský dub a mnoho dalších.

 
 
 
ZÁPISNÉ DO HRY
 

Účast v Tour de aleje byla i letos benefiční, zápisným do hry jste přispéli např. na nákup sazenic dubů a starých odrůd hrušní, výsadbového materiálu a ochrany proti okusu zvěří. Chcete vědět, jak se sází stromy? Přijeďte si sazeničky na podzim sami vysadit. Vytvoříme společně nové příbytky pro brouka páchníka. 

Sazenice dubu Sazenice hrunSazenice s kly a ochranou proti okusuOez vzrostl vrby

                100,- Kč                                300,-Kč                                 600,-Kč                            1200,-Kč

 Každý účastník, který zaplatil benefiční zápisné, je zařazen do tomboly o super ceny.

 
 
 ZAČÍT HRÁT 
 

Prázdninová hra již skončila, těšíme se na další ročník. Věříme, že na Tour de aleje 2022 se potkáme a pojdeme trasu spelečně. Tour de aleje se koná většinou v druhé půlce června.

 
 
HERNÍ PLÁN, VÝHRY A ODMĚNY
 
Každý, kdo splnil alespoň 8 úkolů z Herního plánu, který obdrželi přihlášení účastníci, je zařazen do losování o hezké ceny.

Na zajímavé ceny se také mohou těšit děti i dospělí, kteří se zúčastnili výtvarné soutěže Staré vrby, duby a jejich obyvatelé pořádané v rámci Tour de aleje 2021.

Scan/foto herního plánu nebo obrázku do výtvarní soutěže Staré vrby, duby a jejich obyvatelé jste nám posílali prostřednictvím on-line formuláře, který byl aktivní na placené verzi stránek soutěže od 19. 7. do 19. 9. 2021.

A chybět nebude ani zmiňovaná tombola. Losovat budeme na závěrečné slavnosti.

Osobní předání cen i výher v tombole se uskuteční na závěrečné slavnosti spojené s vernisáží výstavy Za starými stromy v Poodří, která proběhne v sobotu 2. října od 10:00 ve Vagonářském muzeum ve Studénce.

 IMG 20210408 173326

Akci pořádáme v rámci projektu na ochranu páchníka hnědého v Poodří  a v rámci kampaně Zachraňme stromy!

NAŠI PATRONI

Lada Kozlíková-Usnulová, šestačtyřicetinásobná mistryně České republiky, čtyřnásobná mistryně Evropy a mistryně světa, účastnice tří olympiád

lada MElada časovkaMistryně světa

Videopozvánka Lady Kozlíkové-Usnulové

Vilém Dubnička z Cyklotoulek, herec, režisér, moderátor a textař

Vilém Dubnička

Videopozvánka Viléma Dubničky

PRAVIDLA AKCE

Akce se koná za plného provozu na silnicích, na vlastní nebezpečí a na vlastní odpovědnost. Pořadatel není odpovědný za jakoukoli škodu na majetku nebo jinou úhonu vzniklou účastí na akci nebo během jejího sledování. 

VÍTE, ŽE...

.... stromy vytvářejí zdravé  životní prostředí pro člověka?  Snižují prašnost,  teplotu a  hluk, zadržují  v krajině vodu  a  usnadňují orientaci při zhoršené viditelnosti. Stromy nám pomáhají zvládnout extrémní výkyvy počasí i projevy klimatické změny.

.... stromy v krajině mají také estetickou a historickou hodnotu? Poskytují nám pocit krásy a harmonie, v každém ročním období jinak. Váže se k nim místní historie a tradice – jsou znamením, že naše cesta se blíží k cíli, vedou nás k významným místům, sázeli je rodáci a místní pro další generace.

.... stromy vytvářejí podmínky k životu pro další živočichy? Každý vzrostlý strom je domovem desítek až stovek druhů hmyzu, ptáků a dalších drobných živočichů a rostlin - bez nich by byla naše krajina nejen kolem cest a silnic smutně prázdná!

Marcela Klemensova

Vydejte se s námi objevovat známá i neznámá zákoutí CHKO Poodří.

Připravili jsme tu pro vás zajímavé výzvy. 

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy!

A NA ZÁVĚR SI JEŠTĚ PŘIPOMEŇME LOŇSKÝ ROČNÍK

Podívejte se na naše video              Nebo fotogalerii:

TdeA 2020 úvodTdeA 2020 foto

Máte dotazy? Napište nám:

Mgr. Vendula Šmoldasová

koordinátorka akce

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Akce se koná s podporou Moravskoslezského kraje.

MSK

Za finanční podporu děkujeme také společnosti KPMG.

Akci v rámci  projektu Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří podpořila Evropská unie z programu LIFE  a Ministerstvo životního prostředí ČR.

logo lifeMZP logo RGB v2natura2000

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě