Tour de Aleje 2022

Cyklojízda na podporu alejí v České republice

Děkujeme, že jste s námi objevovali Poodří na kole a zúčastnili jste se Tour de Aleje 2022. Přispěli jste tak na realizaci konkrétních aktivit spojených s ochranou stromů a alejí (výsadba stromů a alejí, obnova hlavatých vrb, provoz ekoporadny a další) v rámci kampaně Zachraňme stromy! a projektu na ochranu páchníka hnědého v Poodří.

Podívejte se na video z cyklojízdy:                Nebo na fotogalerii:

20220903 Tour de aleje Linhost Smoldasova001 20220903 Tour de aleje Linhost Smoldasova002

Kdy: 3. 9. 2022 od 8:30 do 17:00

 8:30 registrace, 10:00 start, 17:00 oficiální ukončení cyklojízdy a neformální program

Kde: sportovní areál obce Libhošť

 

 logo tour de aleje

První zářijovou sobotu jste se s námi vydali na pohodovou jízdu alejemi i loukami podél řeky Odry. V cíli na Vás čekalo divadélko pro děti, přednáška o netopýrech, hudební vystoupení, výtvarné dílničky, soutěže a kvízy, slosování startovních číselTour de aleje letos startovalo i končilo v Libhošti. 

PROGRAM 

8:30 – 9:45 Registrace

9:45 – 10: 00 Úvodní slovo

10:00 Start

od 12:00 – občerstvení

12:00 – 17:00 dílničky, hry a aktivity Arnika

Přednášky a workshopy pod přístřeškem na hřišti:

12:45 – 13:15 Libhošť (studie cyklostezek)                             

13:30 – 14:00 ČESON (naši netopýři, ukázka)

14:15 – 14:45 Libhošť (studie cyklostezek)

15:00 - 15:30 ČESON (naši netopýři, ukázka)

15:30 – 16:30 TOMBOLA, závěrečné slovo

Na stánku Arniky jste se mohli dovědět o našich aktivitách na ochranu stromů a alejí v České republice, výsadbách a péči o staré stromy v Poodří, nebo o ochraně brouka páchníka. Také jste tu mohli zakoupit i tematicky laděné předměty s motivem krajiny, starých stromů a Poodří, nebo přispět na naše aktivity dobrovolným darem.

  • Výtvarná dílnička
  • Výstava Za starými stromy v Poodří s kvízem
  • Hry a soutěže pro děti
  • Občerstvení a reprodukovaná hudba
  • Prezentace a ukázka elektrokol kol 4ever
  • Hlídání  a případné opravy kol zajištěny.

CYKLOJÍZDA

Přijali jste pozvání do Chráněné krajinné oblasti Poodří. Trasa vedla převážně cyklostezkami nebo silničkami III.třídy. Na komentovaných zastaveních jste se dověděli mnoho zajímavého o stromech a jejich obyvatelích.

Na výběr je každý rok ze dvou tras - náročnější a jednoduché vhodné také pro děti.

Komentovaná zastavení – junior trasa (5,5km)

1. Před lesem Roveň - Luděk Klinkovský (rodinné včelařství z Libhoště)

2. Přístřešek u chaloupky (v lese Roveň) - Milan Šťastný (Dobrokabaret - pásmo krátkých pohádek, písniček, kouzlení a masek)

3. Lodičky a občerstvení u rybníků

 junior final zastaveni

Komentovaná zastavení – machr trasa (23km)

1. Před lesem Roveň - Luděk Klinkovský (rodinné včelařství z Libhoště)

2. Lapač - Ivan Bartoš (historie místa a názvu Lapač, Volská stezka, smírčí kříže)

3. Bartošovický sad - Ivan Bartoš (historie sadu, místní odrůdy ovoce, ochutnávka, hruška Gansbirne a Johan Gregor Mendel)

4. Bartošovické rybníky - Marcela Klemensová (ochrana páchníka v Poodří, staré vrby a duby)

5. Hřiště Bartošovice - MAS Poodří (prezentace aktivit a malé občerstvení)

 machr final zastaveni 02

 Odpolední program byl určen i pro všechny kolemjdoucí.

VÝHRY A ODMĚNY

Prvních 100 cyklistů obdrželo startovací balíček s drobnými dárky a lehkou svačinkou od našich sponzorů. Děti se v cíli mohli těšit také na odměny za absolvování cyklojízdy nebo dalších soutěží. Všechna registrační čísla budou po ukončení cyklojízdy byla slosována v tombole.

REGISTRACE

Registrační poplatek byl letos zrušen. Děkujeme, že jste se i tak registrovali předem, měli jsme pak lepší odhad, kolik lidí se zúčastní.

Budeme moc rádi, když Nás nebo spolupořádající spolek Horní dolní podpoříte formou daru. Spolek Arnika podpořte zde

PRAVIDLA CYKLOJÍZDY

Účastníci se musí řídit a respektovat pravidla cyklojízdy a pokyny organizátorů. Cyklojízda se koná za plného provozu na silnicích, na vlastní nebezpečí a na vlastní odpovědnost. Pořadatel není odpovědný za jakoukoli škodu na majetku nebo jinou úhonu vzniklou účastí na akci nebo během jejího sledování. Cyklojízda probíhá jako individuální průjezd trasy s organizovanými zastaveními. Vzhledem k charakteru cest jsou vhodná kola do nezpevněného terénu.

Děti do věku 15-ti let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu rodiče.

Nezletilí ve věku 15-18 let se mohou zúčastnit bez doprovodu rodiče, k registraci je ale potřeba donést vyplněný formulář s podpisem zákonného zástupce.

Formulář ke stažení naleznete zde (bude doplněno).

VÍTE, ŽE...

.... stromy mají pozitivní vliv na životní prostředí, které nás obklopuje? Snižují prašnost,  teplotu a  hluk, zvyšují vlhkost, pomáhají v orientaci při zhoršené viditelnosti. Strom spotřebuje za život na 24 milionů m3 CO2, skleníkového plynu způsobujícího změny klimatu.

.... stromy v krajině mají také estetickou a historickou hodnotu? Poskytují nám pocit krásy a harmonie, v každém ročním období jinak. Váže se k nim místní historie a tradice – jsou znamením, že naše cesta se blíží k cíli, vedou nás k významným místům, sázeli je rodáci a místní pro další generace.

.... stromy vytvářejí podmínky k životu pro další živočichy? Každý vzrostlý strom je domovem desítek až stovek druhů hmyzu, ptáků a dalších drobných živočichů a rostlin - bez nich by byla naše krajina nejen kolem cest a silnic smutně prázdná!

Marcela Klemensova

Napumpujte kola a pojeďte s námi. Túrujeme pro aleje!

Těším se s vámi na setkání v alejích CHKO Poodří

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy!

 Pojeďte zase s námi! 

Máte dotazy? Napište nám:

Mgr. Vendula Šmoldasová

koordinátorka akce

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Akce se koná pod záštitou obce Libhošť a s podporou Moravskoslezského kraje

znak libhošťMSK

 

Akci v rámci  projektu Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří podpořila Evropská unie z programu LIFE  a Ministerstvo životního prostředí ČR.

LIFEis30 badge

MZP logo RGB v2natura2000

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě