Tour de aleje 2020

Cyklojízda na podporu alejí v České republice

Děkujeme všem, co se s námi vydali na kole i letos objevovat Poodří. Startovným účastníci přispěli na realizaci konkrétních aktivit spojených s ochranou stromů a alejí (výsadba stromů a alejí, obnova hlavatých vrb, provoz ekoporadny a další) v rámci kampaně Zachraňme stromy! a projektu na ochranu páchníka hnědého v Poodří.

JAK LETOŠNÍ AKCE DOPADLA?

Podívejte se na naše video              Nebo fotogalerii:

TdeA 2020 úvodTdeA 2020 foto

Třetí červencovou sobotu jsme se vydali na pohodovou letní jízdu alejemi i loukami podél řeky Odry. V cíli nás čekaly výtvarné dílničky, soutěže, kvízy a na závěr celého dne slosování startovních čísel s možností hodnotných výher. Tour de aleje letos startovala v Suchdole nad Odrou.

 tour de aleje barevne                     Plakát k akci ke stažení ZDE.      

                     Kdy: sobota 18. července 2020

                     Registrace cyklistů:  8:45-9:30

                     Start cyklojízdy: 10:00

                     Start a cíl: Suchdol nad Odrou,

                             u Muzea Moravských bratří

                     Trasa: za stromy a alejemi podél meandrů Odry

                                                                            Kdo jede: děti i dospělí, milovníci cykloturistiky

  NAŠI PATRONI

Lada Kozlíková-Usnulová, šestačtyřicetinásobná mistryně České republiky, čtyřnásobná mistryně Evropy a mistryně světa, účastnice tří olympiád

lada MElada časovkaMistryně světa

Videopozvánka Lady Kozlíkové-Usnulové

Vilém Dubnička z Cyklotoulek, herec, režisér, moderátor a textař

Vilém Dubnička

Videopozvánka Viléma Dubničky

 Akce se konala pod záštitou starosty městyse Suchdol nad Odrou Ing. Richarda Ehlera.

Suhdol erb f0cb1c27

Co bylo v plánu?

CYKLOJÍZDA

Zveme Vás do Chráněné krajinné oblasti Poodří. Trasa vede převážně cyklostezkami nebo silničkami III.třídy. Některé úseky cyklostezky vedou loukami. Na komentovaných zastaveních se dozvíte mnoho zajímavého o stromech a jejich obyvatelích. 

Komentovaná zastavení - junior

  1. Bernartice nad Odrou - jez u Odry  – cyklotrasa  vás provede podél řeky Odry skutečnou povodňovou krajinou, zjistíme, co řeka přináší i odnáší a kdo bydlí kolem. (Ing. Radim Jarošek,  Správa CHKO Poodří)
  2. Bernartice nad Odrou -  koupaliště – víte, kdo staví hrady na řekách? Bobr není jediným místním obyvatelem, který snídá i večeří dřevo. (RNDr. Marcela Klemensová, Arnika)
  3. Pohádku O sedmi ztracených tečkách  představí básník, prozaik, muzikant a divadelní ochotník Milan Šťastný.

Komentovaná zastavení – machr

  1. Bernartice nad Odrou - jez u Odry  – cyklotrasa  vás provede podél řeky Odry skutečnou povodňovou krajinou, zjistíme, co řeka přináší i odnáší a kdo bydlí kolem. (Ing. Radim Jarošek,  Správa CHKO Poodří)
  2. Bernartice nad Odrou -  koupaliště – setkáte se  s bobrem a broukem páchníkem (RNDr. Marcela Klemensová, Arnika)
  3. Pramen Jesenické kyselky – Jeseník nad Odrou – doplňte si zásoby, vody je pořád nedostatek! 
  4. Hrabětice – Hrabětický chodník a začátek i konec světa – jedinečné projekty místních obyvatel a pověst o vlkodlakovi v Hrabětickém lese. (Miroslav Jurčák, spolek Perdix)
  5. Lučice – Z Lučič pochází České jablko. Víte, co obnáší cesta českého ovoce ze stromu na náš stůl? (Eduard Kozák – ovocnářství, České jablko)

 

PROGRAM V CÍLI 13:00 - 17:00

Místo setkání s ARNIKOU, informace o našich aktivitách v Poodří

Výtvarná dílnička Vyrob si "vlastnoruční" strom nebo celou alej, barvení textilních tašek, výroba papírové kytičky arniky

Výstava Chraňme aleje  pro úspěšné řešitele alejového kvízu (děti i dospělé) máme drobné ceny

Hry a soutěže pro děti  za splněné úkoly dostanete malé dárky

 A bude toho ještě mnohem víc. :-)

VÝHRY A ODMĚNY

Všichni cyklisté obdrží startovací balíček s drobnými dárky od našich sponzorů. Děti dostanou navíc pyré od společnosti CATUS. Pitný režim pomůže zajistit minerální voda JESENICKÝ PRAMEN.

Děti se v cíli mohou těšit také na odměny za absolvování soutěží. Např. medíky, které dodá Rodinné včelařství Klinkovští.

Všichni účastníci obdrží u registrace lístek do tomboly, ty budou po ukončení cyklojízdy slosovány.

A na co se těšit v tombole? Určitě na dětské kolo od společnosti 4EVER s.r.o.  Městys Suchdol nad Odrou věnuje koloběžku pro dospělé. V dětské tombole se také bude losovat pískoviště a hmyzí domeček. Oboje věnovala firma ČISTÉ DŘEVO

Hot Spot IMG 7444 CMYK

REGISTRAČNÍ POPLATEK 

Startovným přispějete na realizaci konkrétních aktivit spojených s ochranou stromů a alejí (výsadba stromů a alejí, obnova hlavatých vrb, provoz ekoporadny a další) v rámci kampaně Zachraňme stromy! a projektu na ochranu páchníka hnědého v Poodří.

Zvýhodněná registrace on-line 

dospělý 120.-
dítě/junior/senior 70.-
rodina 300.- (2+1 a více cyklistčat)

Registrace na startu 

dospělý 150.-
dítě/junior/senior 80.-
rodina 380.- (2+1 a více cyklistčat)

Registrační poplatek (startovné) je konečný a je nevratný. 

PRAVIDLA CYKLOJÍZDY

Účastníci se musí řídit a respektovat pravidla cyklojízdy a pokyny organizátorů. Cyklojízda se koná za plného provozu na silnicích, na vlastní nebezpečí a na vlastní odpovědnost. Pořadatel není odpovědný za jakoukoli škodu na majetku nebo jinou úhonu vzniklou účastí na akci nebo během jejího sledování. Cyklojízda probíhá jako individuální průjezd trasy s organizovanými zastaveními. Vzhledem k charakteru cest jsou vhodná kola do nezpevněného terénu.

Kapacita organizované cyklojízdy s komentovanými zastaveními je 100 účastníků. Odpolední program je pro všechny.

On-line registrace budou ukončeny v úterý 14.7.2020.

Děti do věku 15-ti let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu rodiče.

Nezletilí ve věku 15-18 let se mohou zúčastnit bez doprovodu rodiče, k registraci je ale potřeba donést vyplněný formulář s podpisem zákonného zástupce.

Formulář ke stažení naleznete zde:

VÍTE, ŽE...

.... stromy mají pozitivní vliv na životní prostředí, které nás obklopuje? Snižují prašnost,  teplotu a  hluk, zvyšují vlhkost, pomáhají v orientaci při zhoršené viditelnosti. Strom spotřebuje za život na 24 milionů m3 CO2, skleníkového plynu způsobujícího změny klimatu.

.... stromy v krajině mají také estetickou a historickou hodnotu? Poskytují nám pocit krásy a harmonie, v každém ročním období jinak. Váže se k nim místní historie a tradice – jsou znamením, že naše cesta se blíží k cíli, vedou nás k významným místům, sázeli je rodáci a místní pro další generace.

.... stromy vytvářejí podmínky k životu pro další živočichy? Každý vzrostlý strom je domovem desítek až stovek druhů hmyzu, ptáků a dalších drobných živočichů a rostlin - bez nich by byla naše krajina nejen kolem cest a silnic smutně prázdná!

Marcela Klemensova

Napumpujte kola a pojeďte s námi. Túrujeme pro aleje!

Těším se s vámi na setkání v alejích CHKO Poodří

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy!

 Pojeďte zase s námi! 

Máte dotazy? Napište nám:

Mgr. Karolina Kostićová

koordinátorka akce

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Akce se koná s podporou Moravskoslezského kraje.

MSK

Za finanční podporu děkujeme také společnosti KPMG.

Akci v rámci  projektu Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří podpořila Evropská unie z programu LIFE  a Ministerstvo životního prostředí ČR.

logo lifeMZP logo RGB v2natura2000

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě