Městys Lysice se nachází v malebné krajině na pokraji Českomoravské vysočiny. Poprvé je připomínán k roku 1308 s jejími prvními držiteli, pány z Kunštátu, kteří zde postavili středověkou tvrz, přebudovanou později na renesanční zámek. Tolik z obecního webu.
V lednu tohoto roku radnice pokácela historickou lipovou alej. Starosta tvrdí, že mu šlo především o bezpečnost lidí a že kácel na základě odborného posudku, který označil stromy za „havarijní“. Mnohým občanům a také vedení lysického zámku se to ale nelíbí. Lípy měly nevyčíslitelnou historickou a ekologickou hodnotu a máme informace o tom, že přinejmenším některé z nich byly i domovem vzácných živočichů.
Nelíbí se to ani Arnice. Kácení proběhlo ve velmi sporném režimu na ohlášení (§8, odst. 4 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny), na základě jediného odborného posudku. Silné pochybnosti o skutečném stavu předmětných dřevin vyvolává i skutečnost, že byly kmeny podezřele brzy po pokácení odvezeny neznámo kam a byly tak odklizeny případné důkazy o takovém zdravotním stavu stromů, který by nevyžadoval kácení, natož v takzvaném „havarijním režimu." Arnika tento režim kácení považuje za silně kontroverzní a snadno zneužitelný, protože nezaručuje objektivní přístup k ochraně stromů. Nevládním organizacím i dalším možným účastníkům řízení upírá právo podílet se rozhodování o životním prostředí. Úřad totiž vůbec nezahajuje správní řízení, kterých se normálně mohou sdružení přihlásit a veřejnost tak nemůže uplatnit své argumenty. Při kácení dřevin na oznámení navíc nelze uložit náhradní výsadbu.
Během února byla původní nezpevněná cesta lemovaná dnes již neexistující alejí zavezena štěrkem, zhutněna a podle všeho i rozšířena. Starosta sice tvrdí, že vysadí nové stromky – jenže bude pro ně dost místa? Za adekvátní považujeme obnovu aleje v původní kvalitě a vzrostlé alejové stromy se zapěstovanou korunkou potřebují prostor pro zdárný rozvoj kořenového systému. Stejný názor mají i místní občané. Stavební činnosti v aleji pokračovaly i přesto, že probíhá řízení ČIŽP. Arnika i místní občané proto podali na OI ČIŽP v Brně podnět k prošetření další činnosti v místě vykácené aleje.
V Lysicích je ovšem několik dalších cenných alejí a právě o jejich osud se teď lysičtí obávají. Proslýchá se, že by je mohl potkat podobný osud. Zejména ty, které nejsou součástí PP Lysická obora a nepožívají tedy zvláštní ochrany podle ZOPK.
Arnika komunikuje s místními ochránci životního prostředí a konzultuje s nimi další postup. Oslovila odborníky z AOPK i NPÚ Brno. Místní občané podali podnět MěÚ v Boskovicích na jejich vyhlášení za památné. Jedná se o lipovou alej nad zámkem a lipovou alej ke škole.
Příznivé jsou informace o tom, že místní chtějí založit spolek na ochranu přírody a krajiny. Mnoho občanů by se rádo podílelo na ošetřování a obnovování historických alejí v Lysicích.
Další informace: