Nejznámější olomouckou alej nechal vysázet tamní arcibiskup arcikníže Rudolf Jan Habsburský v roce 1820. Je nejstarší částí dnešních Smetanových sadů. Park, nalézající se původně na vojenských pozemcích, převzalo v roce 1832 do správy město, a položilo tak základ městských veřejných sadů.
Za prusko-rakouské války byla alej zcela zničena na základě demoličního reverzu, podle něhož muselo být zbouráno a vykáceno vše, co bránilo rozhledu z pevnostních hradeb. V roce 1866 byla Rudolfova alej znovu obnovena a za přítomnosti císaře Františka Josefa I. slavnostně otevřena. Správu města nad parky v roce 1875 definitivně potvrdil nový název aleje, přejmenované na C. K. Stadtpark. Konečnou podobu získala v roce 1919 díky prvnímu českému správci Emanuelu Černému, který nechal vysázené lípy a jírovce přiřezat do vysokých rovných stěn.
Stav před kácením
Obnova aleje
Město přistoupilo v roce 2009 k obnově Rudolfovy aleje, zejména kvůli špatnému zdravotnímu stavu jírovců.
Podle odborných posudků jsou olomoucké parky a zvláště Rudolfova alej velmi cenné z biologického hlediska – poskytují útočiště mnoha druhům živočichů. V parcích bylo rozlišeno deset druhů netopýrů, 26 druhů brouků a 37 druhů ptáků. Aby živočichové kvůli vykácení stromů nepřišli o své prostředí, byla obnova Rudolfovy aleje rozložena do několika etap.
První etapa obnovy je připravována od Wolkerovy ulice k restauraci Fontána. Během ní zmizí v roce 2009 celkem 146 stromů a na podzim roku 2010 bude vysázeno 142 vzrostlých jírovců. Druhá etapa by měla následovat po pěti letech, a to ve zbývajícím úseku aleje, tedy od restaurace Fontána po Polskou ulici. Zde bude vykáceno celkem 64 stromů a vysazeno 66 nových. V obou případech se počítá s dovozem přibližně 10 let starých stromů ze zahraničí, protože školky v České republice vzrostlé kaštany nenabízejí.