Když se lidé z městyse Nový Rychnov dozvěděli, že by měly být pokáceny všechny lípy okolo kostelíku na náměstí, obrátili se s prosbou o pomoc na sdružení Arnika.Brzy přišlo i vyrozumění o zahájení správního řízení – žádost o povolení pokácet celkem jedenáct lip.
Rychnovští doufali, že vše se vyjasní při ústním jednání. Došlo k němu koncem prosince 2008. Za mrazivého rána se u kostela sešli zástupci obce, místní občané, pan farář a pracovnice jihlavské Arniky. „Lípy už jsou dávno přerostlé. Suché větve poškozují krytinu na kostele, listí zanáší okapy. Stěny jsou stále vlhké, a kořeny? Ty jsou až pod oltářem! Měli bychom je vyměnit za mladé stromky s menším vzrůstem,“ mínil pan farář.
Někteří občané s ním ale nesouhlasili. „Ty lípy mají asi sto let, a to není pro lípu žádný věk. Stačilo by je ošetřit a prosvětlit, vždyť jsou zdravé! Proto jsem podal podnět na Inspekci,“ oponoval mu pan Kölbl a dodal, že proti ucpávání listím je možné opatřit okapy vloženou síťkou. Ze schůzky se všichni rozešli po slibu pana starosty, že přeruší správní řízení, dokud nebude hotov odborný dendrologický posudek, který zpracovává Agentura ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě.
V lednu 2009 ale přišlo překvapení. Pan starosta povolil pokácet všechny lípy a jako náhradu za ně nařídil vysázet čtyři mladé stromky při jižní straně kostela. Odborný posudek dorazil do Nového Rychnova tři dny poté. Sdružení Arnika poukázalo na to, že nebyl vzat v úvahu zcela zbytečně zpracovávaný dendrologický posudek. Psalo se v něm, že stromy jsou zdravé a není nutné je kácet, pouze ošetřit. Arnika upozornila ještě i na to, že čtyři malé stromky za jedenáct stoletých lip není adekvátní náhrada. Podali jsme odvolání ke Krajskému úřadu a doufali, že alespoň tam si posudek z Agentury přečtou. Marně, Krajský úřad s kácením souhlasil také. Arnice dal za pravdu pouze v tom, že uložil vysázet dvacet mladých stromků. Na náměstí se ale sázet nebudou, na místě pokácených stromů při severní straně kostela je již parkoviště