Záměr rakouské firmy Tyrolit rozšířit závod Carborundum Electrite v Benátkách nad Jizerou o výrobu brusných kotoučů za poučití potenciálně karcinogenního naftalenu vyvolal silný odpor občanů tohoto středočeského města. V roce 2012, kdy vyšel záměr najevo, vznikla i petiční akce, kterou podpořila zhruba čtvrtina obyvatel města. Po čtyřech letech firma Tyrolit oznámila, že naftalenovou technologii v Benátkách nad Jizerou už prosazovat nebude.
Říjen 2011 - zahájení posuzování vlivů záměru na životní prostředí (proces EIA).
27. srpna 2012 - benátečtí občané zahájili petiční akci "Nechceme v Benátkách naftalen".
Září 2012 - k iniciativě benáteckých občanů se přidalo sdružení Arnika, které se prostřednictvím programu Toxické látky a odpady zúčastnilo i všech následných řízení.
10. září 2012 - petici podepsalo již přes tisíc benáteckých občanů.
12. září 2012 - veřejné projednání dokumentace a posudku o hodnocení vlivů stavby na životní prostředí, na kterém se drtivá většina přítomných vyjádřila proti záměru a na kterém také někteří obyvatelé upozornili na to, že stavba provozu v Carborundu již začala.
Září 2012 - vzniká občanské sdružení "Benátky sobě", které vstupuje rovněž do všech následných řízení a podává nesouhlasná stanovisko k výstavbě naftalenového provozu.
2. října 2012 - Krajský úřad Středočeského kraje vydal kladné stanovisko na závěre procesu EIA
27. prosince 2012 - Stavební úřad v Benátkách nad Jizerou zahájil řízení o odstranění stavby, protože Carborundum Electrite již část výroby postavilo bez platného stavebního povolení.
28. března 2013 se řízení o odstranění stavby změnila na řízení o jejím dodatečném povolení, a to na základě žádosti Carborunda Electrite, a.s.
26. srpna 2013 - petiční výbor petice "Nechceme v Benátkách naftalen" stavební úřad informoval, že pod peticí vyjadřující nesouhlas s naftalenovým provozem je 1620 podpisů.
3. září 2013 - projednání připomínek ke stavebnímu řízení přímo v areálu Carborunda za účasti zástupců příslušných institucí, města Benátky nad Jizerou a občanských sdružení Benátky sobě a Arnika. Zástupci města (Miroslav Kochman a Roman Bárta) na jednání zopakovali, že trvá nesouhlasné stanovisko Zastupitelstva města Benátky nad Jizerou.
12. listopadu 2013 - proběhlo další jednání na Městském úřadě na zámku v Benátkách nad Jizerou. Stavební dokumentace je stále neúplná a Carborundum se brání jejímu doplnění bez příslibu, že získá povolení.
29. listopadu 2013 - Stavební úřad v Benátkách nad Jizerou zastavil stavební řízení o dodatečném povolení stavby "výroba porézních kotoučů" pro nedostatečnost dokumentace (především chybějící vodoprávní rozhodnutí o zajištění odpadních vod - bezodtoké jímce).
19. prosince 2013 - Carborundum Electrite se proti rozhodnutí Stavebního úřadu v Benátkách nad Jizerou odvolalo.
Únor 2014 generální ředitel Carborunda Electrite Pavel Dostál novinářům řekl: "Momentálně jsme rozhodnuti, že tu investici potřebujeme, protože náš mateřský závod výrobu nestíhá."
4. dubna 2014 - Krajský úřad Středočeského kraje zamítl odvolání Carborunda proti rozhodnutí benáteckého úřadu
23. 2. 2015 jsou podány odborné připomínky k probíhajícímu vydávání dodatečného stavebního povolení firmě Carborundum v rámci kauzy v Benátkách nad Jizerou a následně probíhá 24. 2. místní šetření
20. – 21. 4. 2015 proběhlo natáčení pořadu Nedej se o kauze „Naftalen Benátky nad Jizerou (pořad je dostupný na internetu http://www.ceskatelevize.cz/porady/10800462866-obcanske-noviny/215562248430018-nechceme-v-benatkach-naftalen/
13. 6. 2015 – Carborundum Electrite pořádá den otevřených dveří v závodě už bez dopalovací jednotky a jeho zástupci dál tvrdí, že budou v záměru pokračovat
10. 2. 2016 spolek Benátky sobě i Arnika podávají vyjádření k obnovenému řízení o vydání dodatečného stavebního povolení pro naftalenovou výrobu kotoučů
19. 2. 2016 mimo jiné i díky společnému tlaku místních lidí, spolku Benátky sobě a Arniky se firma Carborundum Electrite rozhodla upustit od snahy zkolaudovat černou stavbu, kde se měl používat naftalen
Informace o naftalenu
Více se o naftalenu dozvíte na stránkách chemických látek.