„Pokud by výrobky s PVC, ftaláty a bromovanými zpomalovači hoření mohly nést označení ‚ekologicky šetrný‘ považovali bychom to za výsměch výsledkům celé řady vědeckých studií dokazujících, že tyto látky jsou přinejmenším problematické nebo přímo škodlivé pro životní prostředí a zdraví lidí. Zároveň by to byla naprostá degradace tohoto označení,“ komentoval návrh, o kterém se v Bruselu bude rozhodovat, vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík.
„Výroba, používání i likvidace PVC jsou spojeny s úniky toxických látek. Přítomnost chlóru v tomto plastu jej činí velice problematickým z hlediska dopadů na životní prostředí stejně jako je tomu u halogenovaných rozpouštědel, jež Komise navrhuje tolerovat v nátěrech u ekologicky šetrných výrobků,“ upřesnila Ing. Miroslava Jopková vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC, která je spoluautorkou dopisu Arniky ministru Bursíkovi.
Z měkčeného PVC ve vnitřním vybavení bytů a kanceláří se do ovzduší uvolňují například některé toxické ftaláty, které jsou sice zakázané v hračkách pro děti a v předmětech pro péči o ně, ale v řadě dalších výrobků se stále objevují. Z dalšího vybavení včetně textilu a matrací se zase často uvolňují bromované a chlorované zpomalovače hoření. Jak toxické ftaláty, tak jmenované zpomalovače hoření se pak kumulují v prachu, který může enormně zatížit malé děti pohybující se v takových prostorech.
Tyto látky v prachu českých kanceláří prokázala i studie publikovaná Arnikou v roce 2006 (3). „V kanceláři v domě ministra Bursíka se toxické ftaláty nevyskytovaly, protože se při jeho zařizování vyhnul PVC. Prach z místnosti ale obsahoval celkem dost bromovaných zpomalovačů hoření a jeden z chlorovaných zpomalovačů hoření (4). Sám se tedy mohl přesvědčit, jak nebezpečné je připustit další používání takovýchto látek pro vnitřní vybavení bytů a kanceláří. O to hůře, budou-li moci být výrobky s nimi označeny za ekologicky šetrné,“ uzavřel Petrlík.
Aktivity kampaně "Nehrajme si s PVC" jsou podpořeny grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a za finančního přispění hlavního města Prahy.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org