Projekt náhrady PVC v nemocnicích sdružení Arnika odstartovalo v roce 2002. Jeho cílem bylo informovat nemocnice o rizicích používání zdravotnických pomůcek z PVC (1) a pomoci jim s jejich náhradou. „Zaměřili jsme se nejdříve na kojenecká a novorozenecká oddělení a na oddělení nefrologická. Předčasně narozené děti a pacienti závislí na dialýze patří k nejrizikovějším skupinám. Ve zdravotnických pomůckách často používaný ftalát DEHP ohrožuje schopnost reprodukce, způsobuje vrozené vady a zvyšuje možnost úmrtí novorozence po porodu . Tato látka přitom může tvořit až 40 % obsahu zdravotnické pomůcky“ uvedla vedoucí kampaně „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková. Ten samý ftalát je zakázáno používat ve hračkách, v předmětech péče o děti a v obalech na potraviny.
Význam kroku, který novorozenecké oddělení v Olomouci učinilo, dokládá cena udělená mu v kategorii „Minimalizace toxických látek ve zdravotnictví“ na největší evropské konferenci o ekologicky příznivých postupech a produktech ve zdravotnictví CleanMed 2006 ve švédském Stockholmu.Používání PVC ve zdravotnictví je podle Jopkové mnohdy zbytečné. „Ve většině případů lze na trhu najít bezpečnější alternativy (3). Důvodem, proč je PVC přesto v nemocnicích tolik rozšířeno, jsou nízké pořizovací náklady. Peníze by však neměly mít přednost před lidských zdravím. To, že to jde i bez PVC, dokládají příklady nemocniční praxe z České republiky i zahraničí (6).“
Nemocnice uvedené na mapce však nejsou jediné v ČR, které rizikové pomůcky z PVC přestaly používat. „Do mapky jsme vyznačily pouze ústavy, které s námi na tomto projektu spolupracovaly. Existují i další nemocnice, kde se této problematice věnují. Například bezftalátové dialyzační sety používají v hemodialyzačním středisku INNEF v Brně, na dětské dialýze ve FN nemocnici v Ostravě nebo na hemodialyzačním středisku v jilemnické nemocnici,“ doplnila Jopková.
Projekt Arniky, v jehož rámci spolupracovala především s nemocnicemi v Ústeckém a Jihočeském kraji je financovaný nadací NROS a končí v polovině června. „Všem, kteří nám s kampaní pomáhali, patří velký dík. Společně se nám podařilo snížit podíl nebezpečných látek v předmětech, které nás mají pomoci uzdravovat,“ zakončila vedoucí kampaně Miroslava Jopková.