Česká nevládní organizace Arnika pokračuje s analýzami v oblastech chemického znečištění v marzu Lori. Odborníci Arniky tentokrát odeberou vzorky půdy a prachu spolu s biologickými vzorky postižených obyvatel, přičemž celkem se bude jednat o více než 100 vzorků. Testovány pak budou v akreditované laboratoři České republiky. Nová fáze výzkumu začne 28. července.
V roce 2021 byl rozsah monitorovacích studií rozšířen o komunity Alaverdi, Shnogh, Akori, Akhtala, Teghut, Haghpat, Sanahin, Chochkan, Mets Ayrum, Pokr Ayrum, Armanis a Mgart. Studie pomůže identifikovat rizika pro lidské zdraví, kterým místní čelí v důsledku průmyslového znečištění, vyhodnotit tato rizika a vyvinout mechanismy k jejich eliminaci. Lidé budou mít přístup k přesným údajům o dopadu těžby na jejich zdraví.
Výzkum bude zahájen ve vesnici Armanis rozšířené komunity Stepanavan, která se nachází v oblasti ovlivněné polymetalickým ložiskem zlata Armanis. Na území obce je hlušina skládky patřící dolu CJSC Sagamar. Nebezpečný odpad se zde šíří životním prostředím a končí v údolí řeky Chknakh. Prachové částice z odpadu se přenáší větrem a usazují se na pozemcích a pastvinách sousedních komunit.
Po komunitě Armanis bude průzkum proveden v oblastech s potenciálním dopadem těžebních a zpracovatelských podniků Teghut CJSC a Akhtala Mining and Processing Plant CJSC.
Oleg Dulgaryan, ředitel nevládní organizace „Centrum pro mobilizaci a podporu komunit“ (CCMS) uvedl: „V loňském roce na základě výsledků výzkumu organizace Arnika podalo asi 70 obyvatel žijících v kontaminovaných oblastech žalobu požadující náhradu za škody způsobené na jejich zdraví. Letošní výzkum doplní základnu důkazů, aby mohli lidé dále požadovat ochranu svých práv na zdraví.“
Výzkum je prováděn společně s nevládní organizací „Centrum pro mobilizaci a podporu komunit“ a informační nevládní organizací „EcoLur“ za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu transformační spolupráce Transition.