Kandidáti do Evropského parlamentu Jan Farský a Danuše Nerudová, a ministr životního prostředí Petr Hladík, patří mezi první české politiky, otestované na přítomnost tzv. věčných chemikálií (PFAS) v krvi. Svůj krevní vzorek odeslali do laboratoře v rámci projektu spolku Arnika, který má přitáhnout pozornost k této problematice. Prostřednictvím krevního testu se pak dozví o své osobní "zátěži" věčnými chemikáliemi (PFAS). Test dokáže identifikovat 13 klíčových chemických látek ze skupiny PFAS.
“Chceme touto kampaní upozornit politiky na to, že tyto látky najdeme v těle každého z nás včetně ještě nenarozených dětí, jak ukazují studie zahrnující analýzy pupečníkové krve. Kontaminace všeho živého těmito látkami neustále roste a přibývají studie o jejich negativních dopadech na lidské zdraví i životní prostředí. Prvním krokem je zakázat tyto látky přímo u zdroje zejména tam, kde pro ně existují na trhu náhrady či kde se bez nich jednoduše obejdeme, tedy například v kosmetice. Jen tak se nám podaří následky tohoto znečištění postupně zmírňovat “, shrnuje odbornice na toxické látky ve spotřebním zboží, Karolína Brabcová ze spolku Arnika.
Perfluorované a polyfluorované látky (PFAS) najdeme například v kosmetice či v plastovém nádobí, nebo třeba v lyžařském vosku. Používají se na odpuzování kapalin a mastnoty například u papírových obalů na potraviny, ale také při výrobě outdoorového oblečení. Kromě těchto vlastností však také velmi snadno pronikají do životního prostředí a z něj pak do těla živočichů i lidí. Věčné chemikálie jako jsou PFAS se nerozkládají. Znečišťují nejen životní prostředí, ale jsou přítomny i v krevním oběhu dospělých a dětí v celé Evropě. Jsou spojovány s řadou závažných onemocnění a disfunkcí a zatěžuje veřejné rozpočty desítkami miliard eur.
Čím dříve se nám podaří zakázat používání těchto chemických látek, tím lépe můžeme chránit zdraví všech lidí. Arnika proto prosazuje jejich široký zákaz – návrh je nyní v projednávání u RAC a SEAC výboru v rámci procesu REACH. V návrhu na zákaz celé skupiny látek PFAS se uvádí, že v nákladech na zdravotní péči se dopady expozice těchto látek v EU pohybují mezi 52 a 84 miliardami eur ročně.
“Přiznám se, že ten problém je pro mě nový, ale rád se otestuji a dozvím se něco nového.” řekl při testování Jan Farský.
“Zajímá mě, jaké množství mám těchto látek v těle, a proto jsem se nechala otestovat. Ráda se o této problematice a možném řešení dozvím více.” uvedla Danuše Nerudová.
Čeští politici se na PFAS netestují sami. Jejich testování je součástí evropské kampaně organizace European Environmental Bureau (EEB) , v rámci kterého se testují politici i občané z celé Evropy, často z oblastí, které byly kontaminovány průmyslovými provozy vyrábějící tyto látky. Úroveň vlastní kontaminace tak budou moci později porovnat s výsledky Evropanů z dalších zemí. PFAS neznají hranice a jsou nebezpečím všude v Evropě. Před potravinami kontaminovanými PFAS, varoval i Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA).
Test vyhodnotí společnost Eurofins, která má dlouholeté zkušenosti s testováním PFAS ve vodě, potravinách a lidech. V současné době Eurofins provádí krevní testy u obyvatel Flander v Belgii postižených znečištěním PFAS a vyhodnocovala také testy na Covid v Evropském parlamentu.
„Tyto látky jsou nebezpečné tím, že se mohou v našem těle koncentrovat a způsobit řadu nemocí. Je dobře, že na to téma Arnika upozorňuje. Výsledek testu mne zajímá jako otce pěti dětí i jako ministra životního prostředí. Ostatně PFAS řešíme i na Ministerstvu životního prostředí, v květnu vláda schválila naši novelu vládního nařízení. Ta pro firemní provozy zavádí povinnost sledovat dvacet vybraných chemických látek ze skupiny PFAS, což povede k vyšší kvalitě vody v českých řekách,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Šetření 18 evropských zpravodajských agentur "Forever Pollution" odhaluje, že PFAS představují závažný problém v celé EU. Podle něj existuje v Evropě více než 17 000 míst, která byla těmito látkami kontaminovány. Nejvyšší míra znečištění v celé EU byla zjištěna v Belgii; znečištěná podzemní a pitná voda však postihuje například oblast kolem města Dordrecht v Nizozemí či okolí Benátek v Itálii. Vysoké hodnoty věčných chemikálií byly naměřeny i u evropských teenagerů.
Pro více informací kontaktujte tiskového mluvčího Arniky Luboše Pavloviče (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 606 727 942).