Rakouská firma Tyrolit (1) dál prosazuje v Carborundu Electrite v Benátkách nad Jizerou spuštění provozu, který bude používat nebezpečný naftalen na výrobu brusných kotoučů. Dnes proběhlo k tomuto záměru místní šetření v rámci řízení o vydání dodatečného stavebního povolení. Část jednotky na výrobu kotoučů s použitím naftalenu už totiž v Carborundu Electrite stojí bez příslušného povolení. S dokončením stavby a jejím zprovozněním značná část obyvatel Benátek nad Jizerou nesouhlasí. Vyjádřil to za ně na dnešním jednání i spolek Benátky sobě. Proti provozu vystupuje také Arnika, která na jednání vyslala svého zástupce také. Dnes byla navíc poslední možnost, aby se účastníci stavebního řízení vyjádřili k dokumentaci předložené Carborundem Electrite.
„Přestože Carborundum Electrite projekt upravilo, pořád je tu nepřijatelný samotný princip umístění provozu, který zachází s tak nebezpečnou látkou jako je naftalen, do údolí Jizery. Jen několik desítek metrů od řeky a v sousedství vodovodu Káraný. Naftalen je podle legislativy Evropské unie z hlediska potenciálního rizika pro vody prioritní látkou. Je to látka nebezpečná nejen pro vodní organismy, ale také potenciálně rakovinotvorná pro člověka, proto už z tohoto důvodu jde o špatnou myšlenku,“ komentoval opakovanou snahu skupiny Tyrolit - Swarovski postavit v Benátkách „naftalenový provoz“ RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady.
„Vadí nám mimo jiné, že naftalen, který má nízký pachový práh, bude z našeho pohledu moci nekontrolovaně unikat řadou větracích oken, dveří a odvody vzduchu bez biofiltru. Lepší by bylo, kdyby tu takový provoz vůbec nevznikl. Přivítali bychom proto, kdyby Tyrolit dodržel příslib zástupkyně firmy z rakouského Schwazu na předchozích jednáních, a sice že proti odporu místních obyvatel nepůjdou. Zatím však naopak vystupují přesně proti místním lidem,“ rozšířila výtky oponentů naftalenového provozu v Benátkách nad Jizerou Mgr. Sylva Burianová, předsedkyně sdružení Benátky sobě a členka městského zastupitelstva.
Už v roce 2012 podepsalo přes 1600 obyvatel Benátek nad Jizerou protestní petici proti výstavbě naftalenového provozu a v říjnu 2012 vzniklo občanské sdružení Benátky sobě, které se proti naftalenovému provozu trvale angažuje. Před komunálními volbami rozšířila řady opozice proti výstavbě také Strana zelených, která se v komunálních volbách spojila s nezávislými kandidáty Benátek sobě, a společně získali dvě křesla v městském zastupitelstvu. Na dnešním místním šetření byli také oba jejich zastupitelé. „Umístění naftalenového provozu by ovlivnilo kvalitu života v Benátkách nad Jizerou, a proto jsem proti jeho spuštění,“ uvedl po dnešním jednání zastupitel Mgr. Marek Fajfr, Ph. D. (Strana zelených).
Nesouhlasné stanovisko před více než dvěma lety odhlasovalo i místní zastupitelstvo a použití naftalenu v sousedství ochranného pásma zdroje pitné vody pro Prahu se nelíbí ani Zdroji pitné vody Káraný, a.s. Tyrolit o dodatečné stavební povolení požádal opakovaně v loňském roce poté, co se svojí předchozí žádostí neuspěl.
Poznámky:
(1) Carborundum Electrite, a.s. a Tyrolit - Swarovski
Podnik Carborundum Electrite, a.s. na výrobu brusiva v Benátkách nad Jizerou je od roku 2005 součástí skupiny Tyrolit – Swarovski, která sídlí v Rakousku. Podobný, ale větší závod provozuje v domovském Schwazu v Tyrolsku. Skupina Swarovski je známým výrobcem šperků, ale také optiky a dalších výrobků. Hlavním představitelem Tyrolitu je dědic rodinné firmy Dr. Christoph Swarovski.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.