Minimální zústatkový průtok musí být regulován dle udržitelného využívání a a dlouhodobé péče o řeky. Měly by být zohledněny jak změny klimatu, tak i specifika vodních režimů a jejich využití v různých sezónních aspektech, v neposlední řadě pak stávající vodní infrastruktura. To vše jsou závěry semináře o ekologicky přijatelném toku, který se konal u příležitosti Světového dne životního prostředí. Ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, lesnictví a vodohospodářství ho uspořádaly ekologické organizace Centrum pro životní prostředí a Arnika.
Zástupci vlády, úředníci a ochránci životního prostředí se shodli na tom, že je nezbytné co nejdříve vypracovat nařízení o ekologicky přijatelném prů toku. V úvahu by rovněž měly být vzaty různé metody pro výpočet vodníko proudu používané po celém světě a přizpůsobit je místním specifikám a možnostem jejich realizace.
Následky nedostatečné regulace jsou již dnes viditelné, jak se o tom přesvědčili sami účastníci rokování. Fotografie suchých koryt řek vlivem výstavby přehrad pro vodní elektrárny byly ekology pořízeny během terénního monitoringu. V některých případech, dokazují fotografie, je situace katastrofální.
Semináře se zúčastnili zástupci úřadu Vod Republiky srbské, Vodního inspektorátu Republiky Srpské, Federálního ministerstva zemědělství, lesnictví a zemědělství Bosny a Hercegoviny, Ministerstva územního plánování, stavebního inženýrství a ekologie Republiky Srbské, Hydro-meteorologického institutu a Institutu pro ochranu kulturního, historického a přírodního dědictví a ekologie Republiky srbské, v neposlení řadě pak členové rybářských sdružení.
Další konzultace a pořádání podobných seminářů na toto téma jsou nezbytné pro dosažení většího pochopení a podpory iniciativy pro rozvoj a přijetí nařízení o ekologicky přijatelném toku, shodli se účastníci.
Seminář byl realizován prostřednictvím projektu finančně podporovaného Ministerstvem zahraničních věcí České republiky v rámci Programu TRANSITION a za přispění projektu CO-SEED financovaného Evropskou unií.