Jak znečištěné je ovzduší v mém městě? Co mohu udělat pro ochranu svého zdraví? Jaké jsou hlavní “hotspoty” s továrnami znečišťujícími náš vzduch? Obyvatelé nyní mohou najít odpovědi na tyto otázky na nově spuštěném webovém portálu CleanAir.org.ua, který usiluje o snižování průmyslového znečištění v Ukrajině. Hlavním prvkem webu je prezentace dat ze stanic EcoCity – rozšiřující se sítě občanských monitorovacích stanic ovzduší instalovaných ve desítkách měst v průmyslových oblastech Kryvbas a Donbas. V současnosti data na web odesílá každou minutu více než 250 stanic.
CleanAir.org.ua není pouze epicentrem údajů o současném stavu kvality ovzduší v Ukrajině a aktivitách organizovaných místními občanskými iniciativami. Jedná se o platformu nabízející komplexní informace pro všechny proaktivní obyvatele ukrajinských měst, kteří jsou sužováni znečištěním ovzduší. „Portál poskytuje příležitost dozvědět se více o tom, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje lidské zdraví a jaké kroky můžeme podniknout, abychom zlepšili situaci v našich městech. Obsahuje vědecké publikace, výzkumy a analytiku,“ vysvětluje Maksym Soroka, technický expert projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu.
Podle Evropské kardiologické společnosti [1] může v Ukrajině znečištěné ovzduší každý rok způsobit až 83 960 excesivních úmrtí. „Prvním krokem na cestě k záchraně našeho zdraví je podrobná znalost tohoto znečištění. Údaje z vládního monitoringu bohužel nejsou veřejně dostupné a v některých městech není monitorování vůbec zavedeno. Věříme, že spolehlivé informace pomohou obyvatelům požadovat nezbytná opatření od odpovědných státních orgánů a politiků,“ říká Pavlína Filippovová, koordinátorka projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu české nevládní organizace Arnika. Vývoj portálu byl finančně podpořen Ministerstvem zahraničních věcí České republiky v rámci programu transformační spolupráce Transition a National Endowment for Democracy (USA).
Efektivní monitorovací stanice
Návštěvníci portálu CleanAir zde mohou najít informace o občanských iniciativách, které bojují proti znečištění ovzduší v ukrajinských městech, jako jsou Kryvyi Rih, Mariupol, Záporoží, Charkov, Kramatorsk nebo Nikopol. Kromě toho jsou zde také instrukce týkající se pořízení občanské monitorovací stanice vzduchu i její instalace. „Naše monitorovací stanice jsou cenově dostupným řešením pro všechny, které zajímá úroveň znečištění ovzduší v jejich městě. Čím více stanic bude nainstalováno, tím přesnější informace budeme získávat. Výhodou stanic sítě EcoCity oproti jiným podobným systémům občanské vědy je, že monitorují nejen pevné částice, ale také další látky nebezpečné pro lidské zdraví, jako je oxid dusičitý, oxid uhelnatý, amoniak, přízemní ozon a těkavé organické sloučeniny,“ dodává Soroka.
[1] Její studie Cardiovascular disease burden from ambient air pollution in Europe reassessed using novel hazard ratio functions publikovaná v roce 2019 v European Heart Journal ukázala, že míra excesivních úmrtí v Ukrajině způsobených znečištěním ovzduší je každoročně více než 200 případů na každých 100 000 obyvatel: https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Air-pollution-causes-800-000-extra-deaths-a-year-in-Europe-and-8-8-million-worldwide