Loňský rok byl významný i pro ptačí oblast Heřmanský stav-Odra-Poolší. Česká vláda zařadila polovinu území do evropské soustavy Natura 2000. Velká část cenného území ovšem zůstala bez adekvátní ochrany, neboť se v oblasti kolem Dolní Lutyně zřejmě stále počítá s průmyslovou zónou. Postup České republiky kritizovala na popud Arniky a České společnosti ornitologické Evropská komise a diplomatickou cestou požádala o vysvětlení.
Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika poskytlo v minulém roce 864 bezplatných konzultací především z oblasti ochrany vod, toxických látek v životním prostředí, bezpečnosti výrobků, kácení stromů, práva na informace a znečištění ovzduší. Pomohlo založit šest nových občanských sdružení a řadě lidí zajistilo zastoupení v soudních procesech. Na začátku března Ostravu navštívila výstava Chemické havárie – neštěstí, o kterých průmysl nemluví, rizika, kterým můžeme předejít. Fotografie dokumentující podceňované nebezpečí chemického průmyslu se dočkaly velké návštěvnosti.
„Zájem o naši pomoc je stále vysoký. Pro běžného občana jsou zákony složité a úředníci zpravidla s konkrétními problémy nepomohou,“ vysvětluje právník Lukáš Matějka. Podle něj je hlavním cílem Centra pro podporu občanů prosazovat právo na informace a zvyšovat počet lidí, kteří se podílejí na rozhodování. „Kvalita prostředí, v němž žijeme, bezprostředně závisí na míře, se kterou se veřejnost zapojuje do diskusí a rozhodovacích procesů. Ve srovnání s některými zeměmi západní Evropy máme stále co dohánět,“ řekl Matějka.
Vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský vysvětluje, že ani úroveň veřejné správy není dobrá. „Často se setkáváme s utajováním informací před občany, přestože to odporuje zákonu. Přístup informací je ale klíčovým předpokladem pro aktivní podíl na rozhodování.“ Centrum se proto začalo s několika úřady soudit, aby prosadilo zlepšení podmínek.
Další informace o Centru pro podporu občanů lze najít ZDE.