Posledním dvěma stům sněžných levhartů neboli irbisů žijících na území Kazachstánu hrozí, že přijdou o svůj domov. Nejcennější části národního parku poblíž bývalého hlavního města Almaty chtějí totiž developeři „přebagrovat“ v megalomanský turistický resort pro deset tisíc návštěvníků denně. Místo divokých rozvolněných lesů, luk a skalnatých hor mají stát sjezdovky, lanovky, bazény a desítky budov - infrastruktura pro tvrdý turismus. Přirozené prostředí pro irbise tak nenávratně zmizí. Arnika ve spolupráci s libereckou ZOO a kazachstánskými organizacemi prosí veřejnost o pomoc při záchraně jedné z celosvětově nejohroženějších šelem.
Zachraňte irbise s námi - podepište petici >>>
„Ve volné přírodě Kazachstánu žijí poslední dvě stovky irbisů a i těm hrozí vážné nebezpečí, ukryté v hoře projektové dokumentace megalomanského projektu. Zánik přirozeného prostředí pro irbise v celém Kazachstánu závisí hlavně na tom, jestli místní úřady budou respektovat mezinárodní závazky svého státu, tedy pravidla Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN nebo takzvanou Aarhuskou úmluvu. Podle ní musí úřady umožnit občanům podílet se na zásadních rozhodnutích. V prosazování práv místních obyvatel a tím k ochraně jedné z nejohroženějších šelem na světě mohou významně přispět i lidé v Česku,“ popisuje iniciativu Arniky vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský.
Fotogalerie ze zahájení kampaně pro záchranu irbise.
Irbisův kazachstánský domov je zejména v Národním parku Ile-Alatau, který leží nedaleko Almaty: https://goo.gl/maps/YaSlo
Irbis je nejlepším akrobatem a nejlepším skokanem mezi kočkovitými šelmami, který umí jedním skokem překonat až patnáctimetrovou vzdálenost. Díky speciálně uzpůsobené nosní dutině mu nedělá problém ani ledový vzduch – ohřívá si ho totiž. Jako peřinu pak používá svůj huňatý ocas, jímž se přikrývá, když je mu zima. Podepsat petici za záchranu irbise lidé mohou na www.zachranme-irbise.cz
Česká nevládní organizace se spojila jak s občanskými iniciativami v Kazachstánu, tak s odbornými pracovišti, jako je ZOO Liberec. Ta je v odchovu irbise jednou z nejúspěšnějších v Česku a je také zapojená do mezinárodních projektů na záchranu této majestátné šelmy. „ZOO Liberec irbise chová od roku 1987, v roce 1990 jako první v bývalém Československu odchovala mládě. V roce 2009 jsme pak jako jediná tuzemská zoo začali spolupracovat na záchraně těchto zvířat ve volné přírodě v Mongolsku prostřednictvím Snow Leopard Trust. Sněžní levharti bezpochyby patří mezi naše nejatraktivnější a návštěvnicky nejvyhledávanější zvířata,“ popisuje zapojení do ochrany irbise ředitel liberecké ZOO David Nejedlo.
Arnika bude o ohrožení irbise jednat mimo jiné na mezinárodní konferenci v nizozemském Maastrichtu na přelomu června a července. Kazachstánským nevládním organizacím pak bude pomáhat při účasti v rozhodovacích procesech a posuzování vlivu plánovaného turistického centra na životní prostředí, sbíráním podpisů pod mezinárodní petici nebo při prosazování šetrného využití národního parku i samotných irbisů k „měkké“ zážitkové turistice.