Workshopy pro novináře a nevládní organizace, kulatý stůl se zástupci místních úřadů nebo průzkum dalších „horkých míst“ postižených toxickým znečištěním absolvují v těchto dnech odborníci z Arniky v Kazachstánu. Předávají zkušenosti s vyhledáváním a interpretací údajů o znečištění životního prostředí, moderními formami prezentace dat nebo příklady dobré praxe účasti veřejnosti v rozhodovacích procesech. Kauzou, se kterou Arnika aktivně pomáhá obyvatelům jižního Kazachstánu, je ohrožení jednoho z nejvzácnějších zvířat na Zemi - irbise horského - megalomanským developerským projektem.
„K jednomu z nejproblematičtějších regionů Kazachstánu patří oblast pouští a polopouští u Kaspického moře. Intenzivní těžba ropy a v minulosti také rozsáhlý uranový průmysl představují pro místní ekosystémy velké ohrožení. S výjimkou velkých měst v regionu například neexistuje žádný systém sběru a zpracování odpadu. Zatímco ropný region plní polovinu státního rozpočtu, životní podmínky obyvatel zejména mimo větší města jsou nevyhovující. Týká se to například nedostatku pitné vody, vysoké míry nezaměstnanosti nebo ohromného počtu divokých skládek odpadů kolem lidských sídel. V provincii s velikostí srovnatelnou s Francií přitom působí jediná ekologická nevládní organizace,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky.
„Stejně jako Česko, i Kazachstán souhlasil s tím, že lidem zajistí přístup k informacím a právo podílet se na rozhodování o svém životním prostředí, a to podpisem takzvané Aarhuské úmluvy. My teď hledáme občanské skupiny, které by mohly přispět ke zlepšení stavu životního prostředí, vzděláváme jejich zástupce a pomáháme jim praktickými tipy, jak získávat a prezentovat informace nebo jak se zapojit do konkrétních rozhodovacích procesů,“ přibližuje aktivity v Kazachstánu mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
Součástí kazachstánské mise Arniky bylo zveřejnění on-line mapy horkých míst provincie Mangystau, která zobrazuje aktuální ekologické problémy a případně i stav jejich řešení. Nové problémy mohou do mapy ohlašovat i obyvatelé. Proběhlo také jednání u kulatého stolu mezi zástupci místních úřadů.
Arnika v Kazachstánu působí už několik let (odkazy níže). Mimo jiné odebrala a nechala analyzovat stovky vzorků sedimentů, půdy i potravin, nebo třeba písku z dětských hřišť v potenciálně znečištěných oblastech. S výsledky analýz seznámila jak místní úřady, tak veřejnost. Do té doby data o možném ohrožení zdraví dospělých i dětí chyběla. Ve středním a západním Kazachstánu Arnika podporuje provoz poradenských center, která zdarma radí a pomáhají občanům řešit ekologické problémy.
„Fungování občanské společnosti a povědomí o stavu životního prostředí je v Kazachstánu na podobné úrovni, jako před pětadvaceti lety u nás. Témata životního prostředí nejsou ani levicová, ani pravicová, toxické látky ve vzduchu, vodě a půdě ovlivňují zdraví všech. Arnika má s podporou občanských aktivit velké zkušenosti z Česka, za což do značné míry vděčíme lidem, kteří nám nabídli své zkušenosti ze svých zemí s delším demokratickou tradicí. Předáváním zkušeností v Kazachstánu děláme pro místní obyvatele totéž, co na začátku devadesátých let udělali lidé ze zahraničních nevládek pro nás,“ přibližuje spolupráci vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.
Arnika chce místní občany podpořit také finančně. Právě tento týden byl zahájen program malých grantů, v němž mohou místní občanská sdružení i neformální skupiny žádat o podporu v rozsahu 1500 až 3000 eur na projekty směřující k řešení konkrétních ekologických problémů. Práci na vybraných projektech podpoří také experti Arniky i místních partnerů v Kazachstánu.
Projekt, jehož oficiální název zní „Prosazování práv občanů a účasti veřejnosti na rozhodování o otázkách životního prostředí – praktická implementace Aarhuské úmluvy v Mangystau“, je obecně zaměřen na posílení občanské společnosti při zlepšování životních podmínek obyvatel oblasti Mangystau i celého Kazachstánu. Finanční prostředky na projekt ve výši 336 120 eur poskytla Evropská unie.
Více informací o aktivitách Arniky v Kazachstánu například na:
http://arnika.org/cesti-odbornici-pomohou-v-kazachstanu-resit-toxicke-znecisteni
http://arnika.org/expedice-kazachstan-bez-jedu-2013-vzorky-putuji-do-laboratori-hledat-budou-toxicke-latky
http://arnika.org/cesti-odbornici-zjistuji-nakolik-spinavy-vzduch-ohrozuje-obyvatele-kazachstanu
http://arnika.org/mene-znecisteni-a-vice-prav-lidem-cile-noveho-ceskeho-projektu-v-kazachstanu
http://arnika.org/lovci-medi-kontaminovali-pudu-toxickymi-latkami-expedice-kazachstan-bez-jedu-2014
http://arnika.org/cestopis-z-expedice-kazachstan-bez-jedu-2014