První krok nového způsobu péče o potoky a malé vodní toky, který v Česku zavádí sdružení Arnika, udělají v sobotu dobrovolníci nevládní organizace a společnosti IKEA v Kunratickém lese. Společnými silami vyčistí a vysbírají odpadky z Roztylského potoka. Zařadí se tak mezi akce nazvané Patronáty nad potoky (1), které postupnou revitalizací za pomoci dobrovolných „patronů“ pomohou zlepšit prostředí pro druhy zvířat a květin žijící v blízkosti vody – například česneku medvědímu nebo broukům tesaříkům.
Přijďte pomoct přírodě – staňte se patronem potoka
Čištění bude probíhat v sobotu 25. května 2013 od 10:00 hodin.
Sraz v Kunratickém lese u restaurace Za Větrem.
Akci odborně povede a na otázky bude odpovídat krajinný ekolog Ing. Jakub Esterka z Arniky, který stál za pilotním projektem Patronátů v jihočeském Kadově. Potřeby na sběr (rukavice, pytle) jsou zajištěné díky spolupráci s Městskou částí Praha 4, postačí si vzít jen pořádné boty a oblečení.
„Roztylský potok je ukázkovým příkladem zbytečné regulace vodního toku. V současné době je totiž v celé své délce zasazen do betonu, i když k tomu v přirozeném prostředí Kunratického lesa není důvod,“ říká Jakub Esterka. Potok pramení v dešťové usazovací nádrži v blízkosti křížení pražské magistrály a Jižní spojky, na kterou navazuje betonový kanál vedený dnem masivního suchého poldru. Pod ním začíná lesní úsek. „V současnosti je zde Roztylský potok uzavřen v profilu z betonových panelů a tím je od svého lesního okolí oddělen. Jsem rád, že i pražský Magistrát podporuje snahy potok zrevitalizovat. Výrazně by se zlepšily podmínky v toku i v jeho okolí, nejen pro přírodu, ale i pro lidi, kteří sem přicházejí za sportem nebo rekreací,“ doplňuje Esterka. Poslední úsek před ústím do Kunratického potoka je zatrubněn.
Poznámky:
(1) Patronát nad potokem je svépomocná postupná revitalizace, která napomůže vytvořit adekvátní prostředí pro organismy vázané na vodní prostředí. Roztylský potok již nebude uměle vyjmut z jinak velmi dobře fungujícího přírodního ekosystému Krčského lesa. Zapojit se může kdokoli. Lidé mohou pomoci přírodě tak, aby si již nadále pomáhala sama.