Milovníky sportu a přírody přilákal v sobotu 18. července čtvrtý ročník benefiční cyklojízdy Tour de aleje. Účastí podpořili výsadbu stromů a alejí, obnovu hlavatých vrb, provoz ekoporadny a také ochranu vzácného brouka páchníka v Poodří.
„Jsem rád, že jsem nad letošní Tour de aleje mohl převzít záštitu, neboť to je užitečná akce spojující zábavu s poučením a s ochranou přírody. Jsem také rád, jak úspěšně se mé kolegyně z úřadu pod vedením místostarostky Ivy Hrabovské zhostily úkolu vytvořit příjemnou atmosféru a laskavé zázemí pro všechny účastníky i pořadatele. Na počtu cyklistů se bohužel negativně podepsalo celodenní deštivé počasí. O to více si cením všech, které neodradily ani časté přeháňky, ani všudypřítomné roje komárů a absolvovali celou trasu,“ řekl Ing. Richard Ehler, starosta městyse Suchdol nad Odrou.
Tour de aleje 2020 ve fotografiích
Na kratší trase se nejmenší cyklisté dozvěděli o krajině kolem Odry a jejích obyvatelích, prohlédli stále funkční vodní mlýn, konečně uviděli brouka páchníka a užili si loutkovou pohádku s pásmem písniček. Účastníci delší trasy navíc navštívili pramen Jesenické kyselky a vyslechli jedinečné příběhy obyvatel Hrabětic, kteří obnovují staré cesty a sázejí stromy. Nakonec zavítali na exkurzi do rodinného ovocnářství České jablko v Lučicích.
V cíli na účastníky čekala prezentace elektrokol firmy 4ever, ekohrátky a alejový kvíz. O hudební doprovod se postaral Milan Šťastný a Hnutí Brontosaurus. Velkým lákadlem bylo setkání s netopýry, které připravila členka organizace ČESON nebo prohlídka expozice letecké archeologie Muzea v Suchdole nad Odrou. Cyklojízda proběhla i přes nepřízeň počasí a nečekané zpřísnění opatření v souvislosti s koronavirem v Moravskoslezském kraji.
Výtěžek z Tour de aleje pomůže Arnice chránit krajinu se vzrostlými stromy a aleje. Stromy jsou totiž součástí krajiny a míst, ve kterých žijeme.
Tour de aleje se konala počtvrté, letos za podpory Moravskoslezského kraje a pod záštitou starosty městyse Suchdol nad Odrou Ing. Richarda Ehlera.
Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.