Končící zastupitelstvo města Děčína nemá dostatek informací k tomu, aby mohlo fundovaně rozhodnout o stavbě jezu na Labi.
Přitom právě během dnešního jednání, a to mimo oficiálně dostupný program, má projekt stavebního stupně získat souhlas zastupitelů města. Nyní je ale vydání souhlasu zcela předčasné zejména proto, že dosud není ukončen proces posuzování vlivů na životní prostředí. O takto zásadní stavbě by mělo navíc rozhodnout až nové zastupitelstvo, které vzejde z říjnových komunálních voleb. Právě tito zastupitelé budou totiž muset řešit případné komplikace.
V tuto chvíli není vůbec jasné, jak bude stavba financována a neexistuje záruka, že slibovaná kompenzační opatření budou skutečně realizována. Stavba jezu přitom může městu přinést řadu problémů a otázek. Vzhledem ke zvýšení hladiny Labe a hladiny podzemních vod hrozí například vymývání toxických látek ze starých ekologických zátěží pod nádražím a pod starými průmyslovými objekty, např. bývalé Aromy. „Vyslovovat souhlas se stavbou přesto, že není přesně dáno, kdo zaplatí veškerá související opatření, je nezodpovědné. Vědí například zastupitelé, z jakých prostředků se budou financovat nezbytné úpravy nábřeží?,“ptá se Ing. Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody v Arnice a dodává: „Na tyto otázky by zastupitelé měli znát odpovědi dřív, než budou pro stavbu plavebního stupně hlasovat“.
Včera se v budově děčínského magistrátu uskutečnila veřejná prezentace projektu jezu na Labi. Veřejnost se o této důležité akci ale dozvěděla pouhé dva dny předem. Ve stejné době obdrželi zastupitelé dodatečný návrh usnesení, který má Arnika ode dneška k dispozici. „Současné vedení města, které skončí s říjnovými volbami, chce dnes zavázat budoucí zastupitelstvo slibem, že nebude stát v cestě projektu jezů. To je samozřejmě naprosto nepřijatelné,“ komentuje plán zastupitelů Kamil Repeš z děčínské pobočky Arniky.
Nový projekt plavebního stupně v Děčíně byl v Ústeckém kraji 15. září tohoto roku předložen k posouzení vlivu na životní prostředí (v rámci procesu EIA). Jde o zákonem stanovený proces, který má posoudit, jaký dopad bude tak velká stavba mít na život ve svém okolí. V jeho rámci by měla být také závazně stanovena opatření ke zmírnění případných negativních dopadů. Nyní běží zákonná třicetidenní lhůta, během které se k dokumentaci vyjádří dotčené orgány ochrany životního prostředí. Kromě úředníků a odborníků může připomínky k záměru zaslat každý občan. „Je zarážející, že děčínská radnice chce rozhodovat již nyní, aniž by počkala na názory odborníků a občanů,“ říká Kamil Repeš, vedoucí děčínské pobočky Arniky. Lhůta pro zasílání připomínek je do 14. října 2010. Sdružení Arnika navíc nabízí bezplatné poradenství a pomoc se zpracováním připomínek.
Arnika a další nevládní organizace dlouhodobě upozorňují na to, že jezy na Labi poškodí přírodu, ale lodní dopravě příliš nepomohou. Důvodem je mimo jiné i to, že v průmyslových podnicích podél Labe u nás i v Německu došlo ke změně výroby. S tím je spojena i změna dnes přepravovaného zboží a celkový pokles poptávky po lodní dopravě v obou zemích. Unikátní ekosystém Labského kaňonu je naopak na německé straně řeky lákadlem, jež regionu přináší nemalé zisky z turistiky. Petici Arniky nazvanou Člověk a voda, která požaduje mimo jiné i zastavení plánů ekonomicky i ekologicky nevýhodné výstavby jezů na Dolním Labi, podpořilo za měsíc od jejího vzniku více než 1000 lidí.
Dokumentace k záměru na webu EIA: http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MZP102
Stránky Arniky věnované jezům na Labi: http://arnika.org/voda/labe/proc-nestavet-jezy
Petice Člověk a voda – za lepší zacházení s vodou: www.arnika.org/petice-clovek-a-voda