Účastníci mezinárodní konference v Sarajevu přijali společné prohlášení o ochraně řek západního Balkánu. Signatáři vzývají k dočasnému zastavení výstavby vodních elektráren v regionu, dokud vlády nezajistí ochranu životního prostředí a místních komunit a dodržování vnitrostátní legislativy, právních předpisů EU a mezinárodních úmluv. K deklaraci se připojily i další evropské environmentální organizace.
Konferenci pořádal český spolek Arnika spolu s Centrem pro životní prostředí (Bosna a Hercegovina) a WWF Adria díky finanční podpoře Evropské unie, Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR a nadací Global Greengrants Fund a Heinrich-Böll-Stiftung
Deklarace, která je adresována vládám, veřejným orgánům, příslušným národním i mezinárodním institucím, žádá o provedení nutné revize všech klíčových dokumentů, které mají vliv na udržitelné hosúpodaření s řekami západního Balkánu. Její autoři doufají v otevřenou a upřímnou diskusi.
„Prohlášení vychází ze shody účastníků konference a dalších organizací, komunit a jednotlivců, kteří žádají o pozastavení výstavby malých vodních elektráren a zároveň odstranění dotací na tyto projekty. Profituje z nich totiž jen malá skupina investorů, jednotlivců, zatímco s napáchanými škodami se musí vypořádat mnoho místních komunit a pochopitelně i sama příroda,“ vysvětlil Viktor Bjelić. "Je to jasný signál, že čím dál více lidí je znepokojeno rozsáhlou a netransparentní výstavbou vodních elektráren na západním Balkáně a uvědomují si nutnost zachránit nedotčené řeky a podporovat jejich tradiční a udržitelné využívání."
→ Celý text deklarace o ochraně řek západního Balkánu najdete zde (anglicky)
Západní Balkán trpí masivní výstavbou kontroverzních malých vodních elektráren. Jen v Bosně a Hercegovině má na 244 řekách vyrůst více než 300 přehrad. Napříč regionem má jít až o 2 700 takových projektů. Podle zjištění občanských iniciativ nebyla většina z nich řádně ohlášena a projednána s veřejností, často navíc nesplňuje environmentální normy.
GALERIE: Podívejte se na fotografie ze sarajevské konference