Pacienti Dětské fakultní nemocnice (DFN) v Motole již nebudou vystaveni vlivu toxických ftalátů, které se uvolňují z PVC. Podlahu z tohoto škodlivého plastu se totiž nemocnice rozhodla v rámci rekonstrukce na několika odděleních (1) nahradit krytinou z neškodného kaučuku, která je nositelem značky “Blue Angel” pro ekologicky šetrné výrobky.
Ftaláty se používají jako změkčovadla PVC. Nejsou však v plastu vázány pevnou chemicku vazbou, takže se z něj uvolňují. Do lidského organismu se mohou dostat vdechováním nebo prostřednictvím kontaktu s pokožkou. Mezi nejnebezpečnější ftaláty patří di(2-ethylhexyl)ftalát (DEHP) nebo benzyl-butyl-ftalát (BBP), které jsou běžnou součástí podlahových krytin z PVC. Kvůli jejich negativním účinkům na lidské zdraví byly přijaty zákony omezující použití těchto látek v hračkách a dalších výrobcích pro děti. Některé studie (2) uvádějí jako jednu z příčin vzniku nebo zhoršení průběhu respiračních onemocnění, astmatu či alergií právě vdechování látek uvolňujících se z PVC.
“Dětský organismus je na působení ftalátů a dalších toxických látek obzvlášť citlivý. Proto nás velmi potěšilo, že se motolská nemocnice rozhodla původní podlahy z PVC odstranit a nahradit je zdravotně nezávadným kaučukem,” řekla Ing. Miroslava Jopková, která v Arnice vede kampaň “Nehrajme si s PVC”.
Krytin z PVC se v současnosti zbavuje také nemocnice Na Homolce (3), která se snaží nahrazovat i zdravotnické pomůcky z PVC bezpečnějšími alternativami. „Náhradu PVC podlahových krytin ekologicky méně problematickými variantami vidíme jako důležitý krok nemocnic při omezování rizika vyplývajícího z vystavení pacientů škodlivým látkám v prostorách, kde by se měli léčit a ne být vystaveni nebezpečí,“ doplnila Mgr. Karolína Růžičková z mezinárodní sítě Health Care Without Harm.