Ke včerejšímu dni skončila kampaně #ProtectWater proti znečišťování a ničení řek, jezer, podzemních vod a mokřadů na území Evropské unie, do které se zapojili lidé a více než 130 nevládních organizací z celé Evropy za podpory Arniky. Nesouhlasí s oslabením evropské směrnice, která chrání kvalitu vody včetně pitné, a požadují zachování přísnější ochrany. Podle Evropské agentury pro životní prostředí na území EU je znečištěním ohroženo 60 % povrchových vod. Změna legislativy by uvolnila cestu například vyššímu znečištění hnojivy, pesticidy nebo živočišnými odpady a Evropané by brzy přišli o zdroje pitné vody.
„Víc jak 375 tisíc Evropanů se postavilo proti ničení vodních zdrojů a politici jejich volání musí vzít vážně. Přes 60 % vodních útvarů v Evropě je ve špatném stavu. Vlády členských zemí se musí konečně chytnout za nos a přijmout přísnější vodohospodářská opatření, abychom se brzy neocitli bez pitné vody,“ upozorňuje Vlastimil Karlík z Arniky.
Evropská rámcová směrnice o vodách v současné době prochází revizí a hrozí její oslabení. Lidé a nevládní organizace napříč Evropou se v rámci kampaně zapojili do veřejných konzultací Evropské komise, které probíhaly od listopadu 2018 do 12. března 2019. Jednalo se o jedinou příležitost, kdy veřejnost mohla vyjádřit svůj nesouhlas s možnými změnami legislativy. Do konzultací se nakonec zapojilo jedno z největších množství lidí v historii. Výsledky konzultací budou pravděpodobně známy na podzim roku 2019. Rozhodnutí komise, jak nakonec se směrnicí naloží, jsou očekávány v první polovině roku 2020.
Kampaň #ProtectWater vedly Světový fond na ochranu přírody, Evropský úřad pro životní prostředí, Evropská rybářská aliance, Evropská říční síť a Evropská asociace pro mokřady. Společně vytvořily Koalici za živé řeky, která veřejnosti účast ve veřejných konzultacích zprostředkovala. Českým partnerem této koalice bylo sdružení Arnika.