Další nové stromy budou Pražanům vytvářet příjemné klima a filtrovat škodliviny. Sdružení Arnika, společně se spolkem Krásné Kobylisy, dnes totiž vysadilo mladý javor v pražských Ďáblicích a také stálozelenou Katalpu u křižovatky Opálkova- Střelničná. Nový projekt Arniky vrací stromy do centra, kde jich výrazně ubývá. Náhrada za vymýcenou zeleň, která ustupuje výstavbě nových komplexů, totiž často probíhá na periferiích, kilometry daleko od původních lokalit, a je tím spíše jen symbolická. Funkce rostlin podél rušných silnic, na veřejných prostranstvích či v rezidenčních zónách je pro naši budoucnost přitom naprosto nepostradatelná.
“Javor jsme dnes vysadili spolu se žáčky Základní a mateřské školy Burešova u blízkého hřiště, kterému se říká Sahara. Kvůli nedostatku zeleně v těsném okolí pískoviště a prolézaček, se totiž v letních měsících rozpálí natolik, že na něm po většinu dne nelze vydržet. Již na podzim jsme zde vysadili dva stejné druhy, v tuto chvíli by už měl být počet stromů dostatečný a do budoucna přinést ochlazení. Pod vzrostlými stromy běžně naměříte až o 3°C nižší teplotu a samozřejmě se díky nim můžeme schovat před přímým slunečním zářením,” vysvětlila za Arniku Martina Valášková, projektová manažerku kampaně Praha - město pro život. “Katalpa na křižovatce pak bude především tlumit hluk, filtrovat CO2 a sloužit jako útočiště dalším živočichům,” doplnila.(1)
“Úbytek zeleně nejčastěji způsobuje nová výstavba. Stromy, stejně jako ostatní rostliny, často musí udělat prostor pro nové budovy, což znamená zhoršení lokálního tepelného ostrova. Nějakou dobu totiž trvá, než nové stromy znovu dorostou, pokud se vůbec v původním místě vysadí,” upozornil Václav Orcígr, vedoucího kampaně Praha - město pro život.
Postavení zeleně ve městě by ještě mohl zhoršit připravovaný Metropolitní plán Prahy, který (dle dosavadních veřejně dostupných informací) pravděpodobně umožní ještě větší ohrožení některých pražských zelených ploch. Arnika ochranu zeleně v Metropolitním plánu kritizovala už před 4 roky. Dle předběžných vyjádření zástupců města, plán doznal úprav, detaily ale zatím nejsou veřejné a zůstávají nejasné. Letos se Arnika chystá podávat připomínky k ochraně zeleně ve veřejném projednání čili ve druhém kole projednání územního plánu s veřejností.
“Problematické je i oddělení územně-rozvojových agend s oblastí životního prostředí na pražském magistrátu. Vyšší ochrana zeleně může znamenat náročnější podmínky pro nový development, a tedy i ekonomiku, čímž dochází k jakémusi politickému střetu. V obecné rovině bychom měli ale dospět k tomu, že zeleň ve městě patří mezi to nejcennější, je nutné o ní uvažovat zvlášť pečlivě,” uzavřel Orcígr.
Jakýkoliv úbytek zeleně způsobený novou výstavbou, by měl být vždy adekvátně nahrazen, a to na náklady investora. Efektivní péče o zeleň pak často stojí na funkční činnosti příslušných odborů městských částí a jejich úřednících. Významnou roli v ní však mohou hrát i samotní obyvatelé, potažmo spolky, které se mohou ve výsadbě a péči aktivně angažovat.
“Každé sázení zahrnuje oficiální proces, jako je zjištění si pravidel pro výsadbu od místního OŽP, zajištění financování na nákup stromů, tyčí či hlíny. Musíte také třeba prověřit, že dané místo není zasíťované a podobně, po výsadbě o strom navíc 5 let pečovat. Pokud máte k dané lokalitě ale vztah, trocha snahy za ten výsledek určitě stojí,” dodal za spolek Krásné Kobylisy Jakub Reschke.
Dnešní výsadba na sídlišti Ďáblice v Kobylisích vyšla na zhruba 11 000 Kč. Sdružení Arnika za výsadbu celkem 5 stromů v Praze zaplatilo 27 000 Kč. V plánu má vrátit do ulic metropole dalších 10 stromů, což se ovšem neobejde bez podpory sponzorů, kterým klima ve městech není lhostejné. O grant na pořízení nových sazenic už požádalo Magistrát hl. města, který se na dosavadním financování podílel.
(1) Vzrostlý strom ochladí své okolí až o 3°C, odpaří až 400 litrů vody, za život (100 let) absorbuje cca tunu CO2, obohacuje vzduch o fytoncidy (které hubí nebezpečné choroboplodné zárodky), tlumí hluk, vytváří prostředí pro život dalších (na ně vázaných) druhů rostlin a živočichů, je krásný, vytváří pro nás prostor k relaxaci
Výsadby podpořilo hlavní město Praha
Projekt Praha - město pro život podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.