Namísto zákazu přichází povolení. Poslanci Evropského parlamentu právě odhlasovali, že výrobci budou moci nadále recyklovat plasty z elektrošrotu napuštěné jedy, které způsobují syndrom ADHD nebo narušují funkci štítné žlázy. Z materiálu se budou smět vyrábět hračky, kuchyňské náčiní, kadeřnické pomůcky nebo kancelářské potřeby. S nejhorším možným návrhem přišly vlády devíti členských států včetně České republiky. Malým dětem se nadále bude do rukou dostávat průmyslový odpad. Recyklace je přitom dobrá věc, dělejme ji ale správně a bez toxických látek!
Přestože loňský celoevropský průzkum Arniky a mezinárodních nevládek HEAL a IPEN prokázal, že čtvrtina zboží z recyklovaného plastu na evropském trhu obsahuje vysoce toxické bromované zpomalovače hoření, evropští poslanci nejspíš podlehli tlaku recyklačních firem a povolili jim nadále vyrábět kontaminované zboží. Poslanci Evropského parlamentu argumentují, že recyklované plasty obsahují pouze stopové množství jedů. Naměřené hodnoty ve skutečnosti odpovídají nebezpečnému odpadu.
„Poslanci dali evidentně přednost zájmům průmyslu před zdravím spotřebitelů. Je velká škoda, že znevažují tak skvělou myšlenku recyklace. Spotřebitelé bohužel nemají jednoduché vodítko, jak výrobky z jedovatých plastů rozeznat. Vyhnou se jim pouze nahrazováním přírodními materiály,“ upozorňuje Jitka Straková z Arniky.
Jde o bromované zpomalovače, které poškozují hormonální systém, způsobují syndrom ADHD u malých dětí a neplodnost u mužů. Další testy navíc odhalily extrémně jedovaté bromované dioxiny. Dioxiny negativně ovlivňují vývoj mozku, poškozují imunitní systém a vývoj dětí před narozením, zvyšují riziko rakoviny a riziko narušení funkce štítné žlázy. Dioxiny však vznikají neúmyslně během výroby bromovaných zpomalovačů a dále pak tepelným zpracováním materiálu, nepodléhají však vůbec žádné regulaci.
Kontaminované plasty pocházejí z elektrošrotu, který se dříve ošetřoval jedovatými látkami, dokud nebyly zakázány. Špatná legislativa stanovující nesmyslně vysoké limity pro obsah jedů však umožňuje plasty napuštěné jedy znovu recyklovat.
Další vývoj mohou přinést jednání na zasedání Stockholmské úmluvy v Ženevě na konci příštího týdne. Nová pravidla EU jsou v rozporu se závazky Stockholmské úmluvy, která recyklaci těchto látek[vi]zakazuje. Stockholmská úmluva zakazuje recyklaci výrobků obsahujících konkrétně látku dekaBDE ze skupiny bromovaných zpomalovačů
Skupina bromovaných zpomalovačů PBDE zahrnuje tři toxické látky. Pro dvě z nich (penta a oktaBDE) už výjimky umožňující recyklaci platí, legislativní klička nově zahrnuje třetí látku dekaBDE. Navíc podle nových pravidel budou výrobky z recyklovaného plastu smět obsahovat až 500 mg/kg PBDE.