Obě obce na Novojičínsku se zapojí do projektu podpořeného Evropskou unií a Ministerstvem životního prostředí, v jehož rámci plánují se spolkem Arnika sázet stromy a pečovat o ně s místními zemědělci tradičním a šetrným způsobem. Počítá se i se vzdělávacími akcemi pro školy a rodiny s dětmi.
O další spolupráci jednala Arnika během setkání na místním zámku 22. ledna se zástupci obou obcí, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Správy CHKO Poodří, MAS Poodří, ZO ČSOP Nový Jičín a spolku Perdix.
„Máme zájem o spolupráci při péči o stávající porosty a při výsadbě nových stromků, které nám chybí podél stezek a při okrajích lesa. Také se těšíme na akce pro školy a rodiče s dětmi, které rádi přivítáme ve společenském centru a knihovně,“ říká Šárka Fabiánová, místostarostka obce Petřvald.
„Pojďme pracovat společně se zemědělci a místními lidmi. Oni tady žijí a pohlídají si, aby to, co v rámci projektu vznikne, pokračovalo dál a aby se obnovila paměť krajiny,“ doplňuje Miroslav Jurčák ze spolku Perdix, který v Poodří vysazuje stromy a pečuje o krajinu.
V loňském roce Arnika pomohla vysadit 50 hrušní v Jeseníku nad Odrou a ořezat 60 vrb v Bernarticích nad Odrou. Ve výsadbách a ošetřování stromů bude pokračovat i letos. Kromě toho připravuje také výlety pro rodiny s dětmi a exkurze pro základní školy.
Arnika během 5 let vysadí v Poodří více než 1500 stromů, mezi nimiž budou topoly, duby, vrby a staré odrůdy hrušní. Díky tomu připraví domov pro ohrožené druhy živočichů včetně zákonem chráněného brouka páchníka hnědého. Spolek na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka a Ostravskou univerzitou.
Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.