V červnu tohoto roku totiž krajský úřad zamítl odvolání Arniky (2) proti rozhodnutí ostravského magistrátu o vykácení 153 stromů. „Součástí žaloby je i návrh na přiznání odkladného účinku žaloby, protože hrozí, že k pokácení desítek vzrostlých stromů dojde dříve, než bude soudní proces uzavřen,“ doplnila mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Vykácení aleje požaduje Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a ostravský magistrát tomuto požadavku letos v březnu vyhověl. Podle Arniky nebylo povolení ke kácení vydáno v souladu se zákonem, protože podle zákona o ochraně přírody a krajiny je lze vydat jen ze závažných důvodů a po vyhodnocení funkčního a estetického významu stromů. „Správní orgány nikterak řádně a přezkoumatelně nezjišťovaly naplnění těchto zákonných podmínek pro povolení kácení dřevin, tj. nevyhodnotily funkční a estetický význam dřevin na straně jedné a závažné důvody na straně druhé, natož aby došlo k relevantnímu porovnání těchto zjištěných skutečností,“ uvedl žalobní důvody JUDr. Ondřej Tošner, který Arniku v této záležitosti zastupuje.
Důvody ke kácení musejí navíc existovat a být prokázány v době vydání rozhodnutí. Například z vyjádření RNDr. Věry Koutecké nebo znaleckého posudku RNDr. Boženy Gregorové, CSc. vyplývá, že stromy jsou perspektivní i v horizontu desítek let. Nyní by tedy jen kvůli zamýšlené rekonstrukci parku zbytečně padly vzrostlé stromy, které plní důležitou funkci pro ostravské životní prostředí. Arnika již dříve upozornila, že z hlediska celkové koncepce obnovy parku by bylo vhodnější, aby se nyní dokončily náhradní výsadby v jiných částech parku, které zde byly potvrzeny náhradou za likvidaci stromů jinde v Ostravě. Kácení uvedené aleje, které dle posudků - a to i těch, které kácení schvalují - není akutní, by bylo lepší odložit do doby, kdy tyto náhradní výsadby začnou plnit svou funkci.
„V zásadě lze z rozhodnutí úřadů vyčíst, že celá alej v Komenského sadech má být pokácena kvůli údajnému ohrožení osob v parku případným pádem větví nebo celých stromů. Takovou hrozbu ale nepotvrdil žádný z odborných posudků,“ uvedla mluvčí Arniky. Krajský úřad opřel své rozhodnutí o znalecký posudek Botanického ústavu AV ČR. „V něm se sice uvádí, že bezpečnostní rizika jsou "zřetelně neúnosná", ale tento závěr není nijak zdůvodněn ani podložen. Posudek je z hlediska správních řízení nepoužitelný,” dodala mluvčí Arniky Zora Kasiková.
„Pokud by se prokázalo, že některý ze stromů je nebezpečný pro návštěvníky parku, například z důvodu poškozených kořenů nebo narušené statiky, proti jeho pokácení bychom nevystupovali,“ říká Vendula Krčmářová, vedoucí ostravské pobočky Arniky. „Rozhodně však není možné označit za havarijní všech 153 stromů v aleji, havárie se vždy mohou týkat pouze jednotlivých dřevin,“ dodala Krčmářová.
Vzrostlá čtyřřadá alej stromů je jedním z klíčových kompozičních prvků utvářejících estetické působení Komenského sadů, které jsou registrovány jako významný krajinný prvek. Skutečnost, že předmětné stromy jsou esteticky významné, vyplývá i z odborných podkladů pro rozhodnutí, včetně znaleckého posudku Botanického ústavu AV ČR, jemuž správní orgán přikládal největší váhu.
Proti plánovanému kácení se již dříve vyjádřili i občané v petici, kterou podepsalo více než 2600 lidí (3). Ostravsko je jedním z nejvíce znečištěných regionů v České republice i celé Evropské unii. Význam stromů a zeleně je pro zachycování škodlivin z ovzduší nepochybný, jak potvrzuje i stanovisko Komise životního prostředí Akademie věd ČR (4).
Přílohy a poznámky:
(1) Text žaloby zašleme na vyžádání.
(2) Podrobnosti v tiskové zprávě Arniky z 2. března 2009
(3) Více o petici na stránce www.stromyvemeste.cz/aktualne.php
(4) Stanovisko je dostupné zde: arnika.org/stromy/stanovisko-akademie-ved
Kampaň Města pro život byla podpořena z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu, prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti.