Čtyři respondenti - Jaroslav Palas (ČSSD), Evžen Tošenovský (ODS), Josef Babka (KSČM) a Vladislav Koval (SZ) - se shodli na tom, že je nutné činit další kroky, které povedou ke zlepšení kvality ovzduší v kraji. Zároveň shodně odpověděli, že současná opatření kraje pro zlepšení ovzduší považují za nedostatečná. Poslední oslovený, Pavol Lukša (KDU-ČSL), na dotazník vůbec nereagoval.
Podle všech respondentů je za kritickým stavem ovzduší v kraji nedostatečný tlak na znečišťovatele. Tento problém uvedl například Jaroslav Palas, Vladislav Koval hovoří přímo o neochotě současného vedení kraje změnit dlouhodobě špatný stav ovzduší, Josef Babka se zmínil o nedostatečné legislativě pro kontrolu malý zdrojů znečištění, například topenišť v rodinných domech. Současný hejtman Evžen Tošenovský považuje za potřebné dokončit 2. etapu zpřísňování podmínek provozu pro významné provozovatele zdrojů znečištění. V minulém roce stanovil kraj přísnější emisní strop pro tuhé látky u Arceloru Mittal, v 2. etapě se úřad podle jeho slov chystá snížit tento emisní strop na úroveň nejlepší dostupné techniky (BAT) tj. instalací tkaninových filtrů za současnými elektrofiltry a snížením emisí tuhých látek o cca. 400 t ročně.
Sdružení Arnika letos na jaře poukázalo na nedostatečnost integrovaných povolení a požadovalo například imisní stropy pro velké a zvláště velké znečišťovatele prostřednictvím procesů vydávání integrovaných povolení, imisní stropy pro prachové částice nebo zpracování plánů na ochranu stávající a výsadbu nové veřejné zeleně (2). „Také oslovení kandidáti souhlasí s nutností zpřísněné kontroly. Z námi navržených bodů se přiklánějí hlavně k zavedení emisních stropů pro všechny velké zdroje znečišťování ovzduší prostřednictvím integrovaných povolení, přísnější emisní limit pro vybrané zdroje znečišťování ovzduší a důsledné trvání na zavedení nejlepších dostupných technik (BAT) v co nejkratší době“, upřesnila Vendula Kubačáková. „Chtěli jsme zjistit, zda mají potenciální hejtmani připraveny konkrétní návrhy na zlepšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji, které budou v případě úspěchu v krajských volbách realizovat,“ dodala. V dotaznících kandidáti slibují zpřísnění kontroly: Jaroslav Palas by například přehodnotil stanovené limity a soustavně jednal se znečišťovateli. Vladislav Koval chce prosazovat opatření ke snížení prašnosti nejen v oblasti hutnictví, ale i v energetice a dopravě. Kraj by měl podle něj provádět kvalitní imisní monitoring a výrazně zpřísnit proces Integrovaného povolení. Pro Tošenovského jsou hlavní prioritou taková opatření, která může kraj, popř. krajský úřad aplikovat sám nebo požadovat v rámci správních řízení, u nichž je povolujícím orgánem.
„Doufáme, že stejně uvědomělí a aktivní budou tito politici v ochraně ovzduší i po volbách, ať už do křesla hejtmana usedne kterýkoliv z nich. Kraj má jako samosprávní orgán poměrně široké spektrum pravomocí, jak snižovat znečištění a měl by je plně uplatňovat,“ zdůraznila Vendula Kubačáková.