KARAGANDA - Nevládní organizace EcoMuseum z Karagandy dnes podepsala memorandum o spolupráci s místním parlamentem Karagandské oblasti, jehož cílem je vypracovat regionální strategii boje proti klimatickým změnám na ochranu obyvatelstva a hospodářství. Jejich zástupci tak učinili při setkání u kulatého stolu pořádaného v rámci projektu EU „Účast občanské společnosti na zmírňování klimatických změn”, jehož cílem je zvýšit povědomí o klimatických změnách v regionu a zavést opatření ke snížení emisí skleníkových plynů do ovzduší.
Zástupci delegace EU, místních orgánů a občanské společnosti diskutovali o praktických způsobech, jak proměnit závazek Kazachstánu k Pařížské dohodě v místní opatření a zapojit do tohoto procesu občanskou společnost, zejména mladé lidi.
K účastníkům promluvil Johannes Stenbæk Madsen, vedoucí sekce pro spolupráci delegace Evropské unie v Kazachstánu: „EU podporuje Kazachstán v oblasti decentralizace a ekologické transformace. Jsme rádi, že můžeme prostřednictvím tohoto projektu pomoci převést mezinárodní závazky země do místních opatření. Zásadní je zapojení občanské společnosti, aby byl proces transparentní, důvěryhodný a nikoho nevynechával.”
Lidé v Karagandské oblasti naléhavě potřebují řešení, protože zvýšená četnost a rozsah povodní a sucha představuje vážné riziko pro živobytí obyvatel a ekonomiku země. Nurbek Serikov, vedoucí oddělení řízení přírodních zdrojů a životního prostředí v regionálním parlamentu, vysvětlil: „Problémy životního prostředí se velmi týkají našeho regionu, zejména měst Temirtau, Balchaš a Žezkazgan. Každý rok vypustí podniky v regionu do ovzduší více než 600 tisíc tun znečišťujících látek. Podle každoročního bulletinu pro monitorování klimatických změn v Kazachstánu je v regionu zaznamenán nárůst průměrné teploty, počet případů abnormálních teplot a dalších extrémních povětrnostních jevů. Cítíme potřebu modernizovat naši ekonomiku zaváděním ekologických technologií, které sníží emise CO2 a dalších skleníkových plynů.”
Jeho slova podpořil i předseda Arniky Martin Skalský: „Některé regiony, města či obce v EU se mohou pochlubit příklady úspěšných opatření v boji proti změně klimatu. Společně s odborníky a obcemi budeme definovat opatření a osvědčené postupy, které jsou pro Kazachstán nejvhodnější, a pomůžeme je realizovat.”
„Cílem našeho projektu je vyplnit mezeru mezi mezinárodními závazky Kazachstánu v rámci Pařížské dohody a jejich realizací na místní úrovni. Přineseme kazašským úřadům evropské odborné znalosti,” uzavřel Dmitrij Kalmykov, ředitel rozvoje organizace EcoMuseum.
Projekt financovaný EU realizují nevládní organizace Arnika a EkoMuseum. Doba trvání projektu: 30 měsíců (březen 2022 - srpen 2024). Celkový rozpočet: 1,5 mil: EUR, včetně příspěvku EU ve výši 250 000 EUR.
Pro další informace kontaktujte Martina Zelinku na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Irinu Ignatovična Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo delegaci EU v Kazachstánu na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Upozornění: „Tato tisková zpráva byla vytvořena a zveřejněna s finanční podporou Evropské unie. Za její obsah nese výhradní odpovědnost sdružení Arnika a Ekomuzeum a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie.”