Pomoct lidem v Kazachstánu, přispět k záchraně sněžného levharta a upozornit delegáty kongresu, že jsou v řadě zemí porušována práva lidí na účast v rozhodovacích procesech. To jsou hlavní cíle dnešního divadelní performance, kterou v Mastrichtu zorganizovala se svými partnerskými organizacemi z Kazachstánu a Německa nevládní organizace Arnika. V nizozemském Maastrichtu totiž právě probíhá konference signatářských zemí takzvané Aarhuské úmluvy, které lidem zaručuje, že se mohou účastnit rozhodování o svém životním prostředí.
Prohlédněte si fotografie z performance >>>
„V Kazachstánu, Turkmenistánu nebo na Ukrajině jsou bohužel docela běžně lidé připravováni o řadu svých občanských práv. Přestože se státy připojily k Aarhuské úmluvě, nedodržují její principy, a naší divadelní performancí jsme na to chtěli delegáty konference upozornit. Spolu s námi se představení zúčastnili i lidé přímo z Kazachstánu, kteří neváhali cestovat tisíce kilometrů, aby mohli světovým státníkům zprostředkovat své neblahé zkušenosti s rozhodováním úřadů i soudů ve svých zemích,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky.
Další informace o ohrožení levharta sněžného neboli irbise je k dispozici na http://www.zachranme-irbise.cz
Nevládní organizace vypracovaly nezávislé hodnocení oficiálních vládních zpráv o dodržování lidských práv při rozhodování o životním prostředí místních obyvatel. V řadě případů vyšlo najevo, že jsou lidé z rozhodovacích procesů cíleně vylučováni, developeři účelově upravují dokumentaci, úředníci nemají dostatek vědomostí, aby neférové triky odhalili, a soudní ochrany se lidé nedočkají, protože jsou pro ně žaloby neúměrně nákladné. Státy jako Kazachstán nebo Turkmenistán dokonce ani nemají pro Evropany běžné on-line informační nástroje, jako je například Integrovaný registr znečišťování nebo informační systém posuzování vlivů na životní prostředí EIA.
„Informační otevřenost a demokratičnost rozhodování ani zdaleka nedosazují úrovně běžné v Evropě. Právě proto jsou pro nás mezinárodní úmluvy a podpora světové veřejnosti tak důležité, Pomáhají nám totiž prosazovat občanská práva a hledat inspiraci v zemích, kde rozhodovací mechanismy fungují lépe,“ řekla nezávislá odbornice na účast veřejnosti v rozhodování Aliya Tonkobayeva.
„Při četbě oficiální vládní zprávy člověk může nabýt dojmu, že v Kazachstánu máme vlastně jen drobné nedostatky, které se brzy vyřeší. Ve skutečnosti jsou problémy systémové a dlouhodobé. Úřady občanům neposkytují choulostivé informace a nemáme ani v Evropě běžné on-line informační nástroje. Při rozhodování o životním prostředí jsou porušována práva tisíců občanů. Nezávislé soudnictví prakticky neexistuje,“ popisuje tristní stav Sergei Kuratov, ředitel nevládní organizace Green Salvation z Kazachstánu.
„Apelujeme na delegáty, aby před takovou situací nezavírali oči. Aarhuská úmluva je jedinečným nástrojem, který umožňuje občanům podílet se na rozhodování o podobě měst, obcí i krajiny. Zatímco v řadě států lze vidět příklady dobré praxe, jinde úřady práva občanů spíše přehlížejí. Velkým úkolem úmluvy je pomoci zemím, které pokulhávají, a také nacházet efektivnější mechanismy k prosazení práv veřejnosti,“ říká právnička Arniky Vendula Zahumenská.