Dnes již není pochyb o tom, že Městský okruh je příkladem devastující stavby účelově budované salámovou metodou,“ říká Aleš Ohrablo ze sdružení EKO Břevnov. „Podle slibů magistrátu mělo jít o podzemní stavbu, která nebude mít žádný negativní vliv na ulice a parky, a která odvede všechna auta z města pod zem. Dnes vidíme, jak falešné tyto sliby byly. Hrozí zničení Letenských sadů provizorní silnicí, plánuje se kácení tisíce stromů, a to je stavba teprve na samotném počátku.“
Kvůli hloubení Městského okruhu a zařízení staveniště má padnout bezmála tisíc stromů na území Prahy 6. Vykáceny mají být stromy na Prašném mostě, zeleň u vojenských hřbitovů pod Pohořelcem, zelený pás ve Svatovítské ulici a stromy ve Střešovicích. Správní řízení o kácení právě projednává odbor životního prostředí Prahy 6.
Právník Pavel Černohous z Ateliéru pro životní prostředí se stavbě Městského okruhu věnuje od jejího počátku. Podle něj je hlavní problém jinde. „Všechna správní řízení jsou vedena protiprávně, protože stavba neprošla povinným hodnocením vlivů na životním prostředí, tzv. procesem EIA. Trváme na tom, aby byla povolovací řízení zastavena nebo přerušena a jsme připraveni i na soudní procesy,“ řekl právník.
Investor sice tvrdí, že po ukončení výstavby vysází novou zeleň, má však jít pouze o dvě stovky stromů, tedy pouhou pětinu počtu kácených dřevin. Některé z nich mají růst například na střeše podzemních garáží, takže nepůjde o plnohodnotnou městskou zeleň.
„Nechceme dopustit, aby se kvůli Městskému okruhu zhoršily již tak dost tristní životní podmínky obyvatel Prahy,“ vysvětluje postoj nevládních organizací Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Kácení je potřeba minimalizovat. V místech, kde není možné zeleň zachovat, musí investor zabezpečit náhradní výsadbu vzrostlých stromů, které poškození životního prostředí zmírní. Počet nových dřevin by neměl být v žádném případě nižší než množství kácených stromů, což nyní neplatí,“ řekl Skalský.
Pavel Černohous vidí další vážné porušení zákona ve faktu, že stavbu i související kácení prosazuje Hlavní město Praha a rozhoduje o něm magistrát a úřady městských částí. „Úředníci budou stěží bránit záměru, který prosazují politici mající vliv na jejich kariéru a platy. Myslím, že právě proto dochází ve správních řízeních k porušování zákonů a nikdo nevyžaduje expertizu EIA.“