24. května 2023 uspořádal spolek Arnika ve spolupráci s Pražským centrem Elpida workshop pro Pražany 60+. Mezigeneračního dialogu se zúčastnili zástupci a zástupkyně středoškolského hnutí pro ochranu klimatu Fridays for Future (pořádající například středoškolské stávky), vysokoškolského hnutí pro ochranu klimatu Univerzity za klima (pořádající například okupace univerzit) a hnutí pro klimatickou spravedlnost Limity jsme my, které v minulosti pořádalo například blokády uhelných dolů. Cílem netradiční akce byla výměna názorů mezi seniory a lidmi, kteří se věnují aktivismu a často volí radikální formu protestů. Akce přinesla zajímavý výstup – ideální město podle seniorů se totiž nijak zvlášť neliší od toho, za který bojují aktivisté.
Jak tedy setkání probíhalo? Zpočátku se všichni účastníci představili a řekli své jméno a místo, kde vyrostli. Tímto krátkým popisem se vytvořil obraz různých městských prostředí, ze kterých účastníci pocházeli.
Poté následovala část, ve které si každý se zavřenýma očima představil den v ideálním městě. Účastníci se zamýšleli nad tím, jaké potřeby by mělo toto ideální město pokrýt. Přemýšleli o veřejném prostoru, dopravě, zvukovém prostředí a svém emocionálním prožitku v takovém městě. Následně se účastníci rozdělili do tří skupinek, kde každá skupinka zahrnovala jak seniory, tak i členy ekologického hnutí. Tyto skupinky dostaly flipcharty a společně se zamyslely nad tím, jak by mělo ideální město vypadat, aby pokrylo potřeby obou skupin. Diskutovali o důležitých aspektech, jako je přístupnost veřejných prostranství, dostupnost dopravy, komunitní život a ochrana životního prostředí. Poté každá skupinka představila své myšlenky a nápady ostatním účastníkům a účastnicím. Tím vznikl kolektivní obraz toho, jak by ideální město vypadalo a jaké potřeby by mělo splňovat. Z výstupů bude následně vytvořen strukturovaný materiál pro samosprávy o potřebách seniorů ve městě.
“Člověk se při takových příležitostech zasní, jak by mohla města a svět kolem nás vypadat, kdyby obyvatelé a obyvatelky měli větší možnost ovlivnit, jak se bude rozvíjet jejich okolí a zapojit se do rozhodovacích procesů. Kdyby se města nenavrhovala, jak podotkla jedna seniorka, “od stolu”, ale v místě s lidmi, kteří zde žijí. A především, kdyby o městech nerozhodovali převážně muži 50+, ale kdybychom opravdu naslouchali všem skupinám obyvatel s jejich specifickými potřebami.” shrnula svoje pocity Valentýna Heřmánková, koordinátorka akce z Arniky.
V následující diskuzi padlo i zamyšlení, že je nejvyšší čas, aby starší generace začala poslouchat mladé. Účastníci a účastnice se však nakonec shodli, že mají podobné potřeby a že je důležité, aby si senioři a klimatičtí aktivisté navzájem sdělovali své zkušenosti, znalosti a nápady. Spojení těchto dvou generací totiž může přinést nové perspektivy a výrazně posílit boj za ochranu životního prostředí.
“Jsem ráda, že jsem měla možnost se účastnit této akce. Může to znít jako klišé, ale přijde mi důležité v klíčových společenských otázkách a výzvách, mezi které klimatická krize stoprocentně patří, budovat mezigenerační mosty a nacházet společnou řeč. ” řekla Sára Hájková z kolektivu Limity jsme my.
Setkání ekologických aktivistek a aktivistů a lidí v důchodovém věku bylo skvělou příležitostí k propojení generací a také k definování společně přijatelného životního prostoru, který akceptuje požadavky na klimatickou udržitelnost a je také jednoduše příjemným místem, kde se hezky žije. Spolupráce mezi těmito skupinami ukázala, že v boji za udržitelnou budoucnost je klíčové vzájemné porozumění a spolupráce.
Na květnový workshop bude 26. června navazovat procházka po Prokopském údolí. Průvodcem bude Ivo Novotný ze Stráže přírody, který lokalitu velmi dobře zná a Anna Vinklárková, architektka ze spolku Arnika. Procházka se zaměří na zadržování vody v městské krajině v době klimatické krize. Vyrazíme v 9:00 z Ovčího Hájku, cestou prozkoumáme meandrující a narovnaný potok, studánky a mokřady a procházku zakončíme u Klukovického koupaliště. Pokusíme se odpovědět na otázky důležitosti takových území ve městech, a jak odolávat tlaku výstavby na tato území.
Pro další informace kontaktujte tiskového mluvčího spolku Arnika Luboše Pavloviče (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., + 420 606 727 942).
Fotogalerie a výstupy akce na flipchartech >>>
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Projekt podpořilo Hlavní město Praha