„Až přijde novela zákona do Parlamentu, budeme žádat poslance o její vylepšení. Zákon by měl lépe chránit veškerou zeleň, ne jen silniční aleje. Zbytečné kácení zdravých stromů je v posledních letech vážným problémem, který přispívá k nevyhovujícímu stavu životního prostředí ve většině regionů České republiky,“ dodala Kateřina Ptáčková, ředitelka asociace ekologických organizací Zelený kruh.
Podle současné právní úpravy mohou správci silnic kácet stromy bez povolení, jen po dohodě se silničním správním úřadem. To je výjimka oproti ostatním žadatelům, kteří musejí žádat obecní úřady o vydání písemného povolení. Přede dvěma lety tak zmizela řada významných alejí zejména na Vysočině, ale i v jiných krajích. Silničáři neměli kvůli mírné zimě práci s odhrnováním sněhu a začali plošně mýtit stromy.
„Pokud bude novela zákona dostatečně rychle schválena, problém kácení alejí by to mělo vyřešit,“ vysvětluje právní expert Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Lukáš Matějka. „Standardního správního řízení se účastní řada subjektů včetně občanských sdružení, musí být zpracován dendrologický posudek a uložena náhradní výsadba. Možnost, že dojde ke kácení zdravých stromů, je tak omezena,“ říká Matějka. Podle něj se ve správním řízení vyjasní také to, nakolik jsou stromy hrozbou pro bezpečnost silničního provozu. „Je to častým argumentem silničářů, ve většině případů ale stromy naopak bezpečnost silnice spíše zvyšují,“ doplnil právník.
Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika eviduje každoročně desítky případů zbytečného kácení zdravých stromů. Stížnostmi na likvidaci zeleně je doslova zavalena i Česká inspekce životního prostředí. „Právní ochrana dřevin není ideální. V roce 1992 (3) zákonodárci zjevně nepočítali s tím, jak velkému tlaku budou vystaveny zelené plochy ve městech, ani s trendem odstraňování starých stromů jednoduše proto, že jsou staré,“ říká Martin Skalský z Arniky. „Až přijde vládní novela zákona do parlamentu, navrhneme poslancům zavedení povinných nezávislých posudků, převod agendy z malých obcí na pověřené obecní úřady a další změny paragrafů ve prospěch stromů,“ uvedl Skalský.