Novou tvář největšímu brownfieldu v pražském centru má v budoucnu dát urbanistická soutěž Florenc 21. Kvůli zvoleným metodám nebudou mít Pražané vliv na celkovou podobu, ale jen na kosmetické úpravy návrhu. Avizované zapojení Pražanů formou vyplňování dotazníků končí už tuto středu 5. května.
„Vedení Prahy opět vydává dotazníkové šetření s irelevantními otázkami za zapojení veřejnosti s příslibem ovlivnění budoucí podoby území. Je velká škoda, že nedává Pražanům šanci skutečně zasáhnout do podoby nově vznikajících čtvrtí, aby město skutečně sloužilo lidem, ale dává přednost potřebám soukromých společností,“ říká Václav Orcígr z Arniky.
V případě soutěže na novou podobu Florence a okolí se veřejnost mohla podrobnosti o urbanistické soutěži a o lokalitě dozvědět během pouhých devíti dnů v infostánku nebo vyplnit velmi povrchní online dotazník. Na podzim Pražané zatím blíže nespecifikovaným způsobem budou moci pouze komentovat finální návrhy. Přitom má soutěž rozhodnout o tak důležitých otázkách, jako je budoucnost magistrály, podoba přestupního uzlu mezi linkami metra a dálkovými autobusy, jaké budovy budou na posledních volných pozemcích v centru či jestli se povede zmírnit problém nejhoršího tepelného a smogového ostrova města.
Participace je obvykle dlouhodobý proces detailního dotazování na společných setkáních (byť v online prostoru) a zjišťování skutečných potřeb všech věkových a sociálních vrstev obyvatel, kteří budou lokalitu využívat. Pouze z tohoto smysluplného způsobu mělo vzejít konkrétní zadání urbanistické soutěže.
„Architektonické soutěže a městem vyhlašované participace s obyvateli jsou bohužel zneužívány jako PR developerských projektů. Mají pouze zamaskovat, že soutěž probíhá v režii developera, aby mohl využít kapacitu posledních volných pozemků v srdci metropole na nejvyšší míru,“ uzavírá Orcígr.
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.