Přestože závěry pracovní komise mají pro radnici Prahy 1 pouze doporučující povahu, starosta Petr Hejma slíbil, že je bude plně respektovat. Dnes proběhlo již třetí setkání pracovní komise, a to přímo na Střeleckém ostrově. Účastníci posoudili každý jednotlivý strom určený podle původního projektu ke kácení. Setkání se zúčastnili zástupci sdružení Arnika, Ateliéru pro životní prostředí, Občanské iniciativy Pankráce, prezident české sekce ICOMOS Josef Štulc, soudní znalec a někdejší náměstek ministra životního prostředí Pavel Trpák, autor metodiky pro oceňování hodnoty dřevin Jiří Grulich, starosta městské části Praha 1 Petr Hejma a zástupci projekční kanceláře Zahrada nad Metují. Pracovní komise doporučila zachovat mimo jiné i několik vrb a topolů, které měly být původně zcela odstraněny.
Dva největší duby v severní části parku by na návrh komise měly být prohlášeny za památné stromy. Díky tomu, že počet vykácených stromů zhruba odpovídá plánované náhradní výsadbě, by se také mělo podařit zajistit kontinuální obnovu parku. Důležitou otázkou je také výsadba nových stromů, péče o stávající dřeviny, výsadba keřů a řada dalších otázek, ke kterým se pracovní skupina dostane na svých dalších setkáních, z nichž následující proběhne příští týden. Zadáním starosty Prahy 1 je vypracovat dlouhodobý plán na regeneraci zeleně a zachování přírodního rázu ostrova.
Podle občanských sdružení to ale nebude možné bez stanovení limitů pro využívání Střeleckého ostrova pro nejrůznější kulturní a komerční akce. S tím souvisí také stavba výtahu a dalších sporných staveb. „Domníváme se, že je nutné stanovit únosnou kapacitu ostrova tak, aby nadměrnou intenzitou různých akcí a návštěvnosti netrpěla vegetace a živočichové, kteří na ostrově žijí. Proto nesouhlasíme například se stavbou výtahu, visuté lávky nad řekou nebo s nasvícením ostrova, které by mohlo mimo jiné rušit ptáky,“ řekl Martin Skalský z Arniky, který je členem pracovní skupiny. Podle něj však radnice jednání o nových stavbách odmítá.
Občanská sdružení nicméně řadu prvků navržené rekonstrukce ostrova vítají. Jde zejména o plán odstranit všechny asfaltové povrchy a nahradit je především mlatovými cestami, které jsou z hlediska přírody mnohem šetrnější a umožňují také vsakování vody do půdy. Kompromisním řešením je i úprava břehů, kde se zvažovalo kamenné obložení zpevněné betonem - pracovní komise naproti tomu doporučila betonové výplně vynechat.
Definitivní seznam stromů, které by se měly kácet, by měl být určen až po odstranění asfaltového povrchu cest. Při těchto pracích totiž hrozí poškození kořenového systému. Kácení může proběhnout až po skončení vegetačního období, tedy přibližně v listopadu. „Zatím je dostatek času, ve kterém může začít právě obnova cest a mohou pokračovat diskuse o dalších sporných částech projektu. Budeme nadále prosazovat, aby si ostrov zachoval svůj unikátní přírodní ráz a i zůstal oblíbeným místem k odpočinku, nikoliv dalším prostorem masové zábavy a komerce,“ řekl Martin Skalský. Střelecký ostrov je po přírodní stránce nejcennější ze všech vltavských ostrovů a byl dokonce prohlášen za lokální biocentrum, tedy významné útočiště živočichů v jinak hustě zastavěném a rušném středu města.
Nedořešena zůstává například otázka dosadby keřů, která by zajistila, aby ostrov zůstal přírodním biotopem a neztratil tak zcela svůj jedinečný charakter i význam v centru metropole. Sporná je i stavba výtahu: „Podle našeho názoru je stavba zbytečná. Na ostrově má vzniknout přístaviště a jako ideální bezbariérový přístup se proto nabízí využití přívozů,“ uvedl Skalský. Proti výstavbě výtahu, která by částečně zničila původní zábradlí mostu, vystoupili již dříve památkáři. Občanská sdružení, která se podílejí na jednání pracovní skupiny, se navíc účastní také probíhajících správních řízení a jsou rozhodnuta kontrolovat, zda se doporučení pracovní skupiny promítnou i do oficiálních dokumentů a povolení.
Poznámky a další informace:
Shrnutí - na čem se dohodla pracovní komise k rekonstrukci Střeleckého ostrova:
-
Kácet by se mělo méně. Místo plánovaného odstranění 87 stromů budou pokáceny jen ty, které jsou ve špatném zdravotním stavu – zhruba polovinu stromů se podařilo zachránit.
-
Břehy ostrova nebudou zpevněny betonem.
Jakými body by se skupina měla ještě zabývat:
-
Rozsah zpevněných ploch
-
Existence výtahu - občanská sdružení navrhují, aby místo něj vznikl na ostrov přívoz
-
Vyhlídková lávka nad řekou, která vadí zejména památkářům
-
Podoba nových výsadeb na ostrově, včetně dosadby keřů
-
Dlouhodobý plán pro revitalizaci ostrova a udržení jeho přírodního charakteru
Předchozí tiskové zprávy Arniky k plánované rekonstrukci Střeleckého ostrova:
Vykácení třetiny stromů na Střeleckém ostrově by znamenalo škodu půl miliardy / 14. 7. 2009
arnika.org/ucastverejnosti/vykaceni-tretiny-stromu-na-streleckem-ostrove-by-znamenalo-skodu-pul-miliardy
Nedělejte ze 'Střeláku' Žofín, vyjádřili se znalci / 18. 6. 2009
arnika.org/ucastverejnosti/nedelejte-ze-strelaku-zofin-vyjadrili-se-znalci
Střelecký ostrov: magistrát povolil přestavbu / 25. 5. 2009
arnika.org/mesta/strelecky-ostrov-magistrat-povolil-prestavbu
Praha 1 plánuje přestavbu Střeleckého ostrova / 18. 3. 2009
arnika.org/mesta/strelecky-ostrov-se-ma-zmenit
Fotogalerie Střeleckého ostrova
Kampaň Města pro život byla podpořena z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu, prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti.