Technická novela má podle autorů odstranit riziko odlišného výkladu zastavitelnosti území. Ve skutečnosti však obchází platný stavební zákon s cílem připravit půdu pro přijetí Metropolitního plánu a přestat chránit parky a různé plochy veřejných prostranství před zástavbou. Spolek Arnika s tím zásadně nesouhlasí. Pro podání připomínek zbývá jediný den.
„Pražské stavební předpisy zbytečně zavádí nové pojmy nad rámec stavebního zákona, aniž by přinášely cokoliv nového. Namísto silnější ochrany parků a zelených ploch dochází k jejímu rozmělňování, které v budoucnu otevře dveře ke snadnější zástavbě,“ upozorňuje Václav Orcígr z Arniky.
Jaké chyby podle nás novela Pražských stavebních předpisů obsahuje?
Novela předpisů má prý upřesnit pojmy jako zastavěnost, zastavitelnost a nezastavěnost a zavádí také nestavební plochy. Jde však pouze o snahu prosadit regulativy v připravovaném Metropolitním plánu, který kvůli nízké ochraně zelených ploch čelí kritice obyvatel i městských částí. Konkrétně dosud nezastavitelné pozemky jako parky chce plán vymezit jako zastavitelné. V budoucnu by stačila jen drobná změna územního plánu či Pražských stavebních předpisů a namísto parků nebo třeba zahrádkových osad může vyrůst prakticky jakákoliv stavba.
Pražské stavební předpisy jsou nařízením města schvalovaným Radou hlavního města a upřesňují detaily pravidel pro výstavbu. Navrhovaná úprava Předpisů může mít vliv na cenu některých pozemků, a Praha se vystavuje riziku soudních sporů s jejich majiteli.
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.