Sdružení Arnika dnes zveřejnilo své kandidáty na Ropáka roku 2007. Mezi soutěžícími o titul největšího škůdce životního prostředí figuruje bývalý ministr Jiří Čunek, pražský primátor Pavel Bém, vysoký úředník Ministerstva životního prostředí, převor Břevnovského kláštera a starosta Skutče. Ti všichni podle Arniky přispěli k rozmachu příropy na úkor přírody, jak říká motto soutěže. Mimo prosazování záměrů poškozujících životní prostředí jsou někteří kandidáti zapleteni do netransparentního rozhodování. Arnika tvrdí, že přehlížejí zájmy občanů, které by měli chránit.
„Naši kandidáti na Ropáka se od sebe vzájemně velmi liší. Tato sestava ale ukazuje, jak různými způsoby a mechanismy dochází k ničení životního prostředí, podkopávání občanské společnosti protlačování soukromých zájmů ve veřejném prostoru,“ vysvětlil předseda Arniky Lukáš Matějka. Přestože podle něj nemohou být lokální ničitelé přírody v soutěži Ropák adekvátními soupeři celostátních škůdců, je dobré i na zdánlivě malé kauzy upozornit. „Na životní prostředí obyvatel města mohou mít kroky místních politiků stejně ničivý dopad, jako celostátní katastrofa způsobená nějakým ministrem,“ řekl Matějka.
Jiří Čunek se uchází o Ropáka za svou snahu o změnu stavebního zákona, která by vedla k devastaci české krajiny nekoncepční zástavbou a umožnila investorům obcházet územní plány. Primátor Bém si vysloužil nominaci svou podporou výstavby mrakodrapů v Praze i přes odpor Centra světového dědictví UNESCO a za to, že nezabránil skrývání informací o tomto projektu úředníky magistrátu. Ředitel pracoviště Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové způsobil, že firma, která nezákonně zasypala odpadem jezero a spolu s ním stovky ohrožených žab, nebyla spravedlivě potrestána. Převor Břevnovského kláštera zase nezabránil vykácení historické aleje lip, přestože to výslovně zakázala Inspekce životního prostředí. A konečně starosta Skutče soutěží o Ropáka roku za prosazování stavby supermarketu uprostřed parku a ostrakizování spoluobčanů, kteří s tím nesouhlasí.
Arnika zároveň nominovala do ankety o Zelenou perlu primátora Ostravy Petra Kajnara za výrok: "Stromy mají sloužit, a ne překážet. Stromy ve městě vyrostou, kácejí se a sadí se nové. To je život. Město je parkem, kde je třeba zeleň udržovat, a ne deštným pralesem, ve kterém příroda neřízeně bují.“ Nominován byl i šéf magistrátního odboru Jan Kněžínek za tvrzení, že vyškrtnutí Prahy z Listiny UNESCO by naše hlavní město nijak nepoškodilo. Za výrok bagatelizující enormní úniky rakovinotvorného formaldehydu z podniku Knauf soutěží o Zelenou perlu také lobbyista průmyslových firem Milan Křivohlavý.
Soutěž Ropák roku a anketu o Zelenou perlu organizuje od devadesátých let 20. století sdružení Děti Země. Ropák se bude letos vyhlašovat již pošestnácté. Výsledky budou zveřejněny 25. dubna v Brně. Ropákem roku 2006 se stal ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS Martin Říman za systematickou práci vedoucí ke zhoršování globálních změn klimatu. Zelenou perlu 2006 získal primátor Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera.