Řada měst a vesnic v České republice má dosud velmi vysokou produkci směsného odpadu. Ukazují to data z asi čtyř tisíc obcí, která analyzoval spolek Arnika. Z velkých rozdílů mezi obcemi přitom vyplývá, že většina z nich má velké rezervy pro zlepšení. Produkci směsného odpadu ovlivňuje celkové nastavení systému nakládání s odpady, úroveň osvěty i motivace obyvatel. Starostům obcí ze Zlínského kraje pomůže seminář, který 19. září ve Zlíně organizuje spolek Arnika. Na něm se seznámí s příklady úspěšných obcí i celkovým pohled na toto téma.
Podrobnější informace o semináři naleznete zde>>
„Analyzovali jsme data z přibližně čtyř tisíc dvou set obcí. Závěry ukazují více než jen fakt, že některé obce dosahují výrazně lepších výsledků než jiné obce stejné velikosti. Za rozdíly se skrývá především to, že v některých vesnicích a městech dokázali přijít s opatřeními, která nižší produkci odpadů a úsporu rozpočtu umožňují. A jiné obce se u nich mohou inspirovat a naučit se, jak správně nastavit své odpadové hospodářství. Proto také organizujeme seminář pro starosty. Věříme, že přinese hmatatelné výsledky,“ říká Milan Havel, odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství.
Odborníci ze spolku Arnika provedli srovnání pro tři typy obcí – do 500 obyvatel, od 501 do 3000 obyvatel a nad 3000 obyvatel. Největší rozdíly nalezneme mezi nejmenšími obcemi. I když odečteme 5 % nejvyšších a 5 % nejnižších hodnot, pohybují se u nich rozdíly v produkci směsného odpadu mezi 100 a 400 kg na 1 obyvatele a rok (ve Zlínském kraji mezi 108 a 281 kg). U obcí od 501 do 3000 obyvatel se rozdíly na úrovni celé ČR pohybují v rozmezí od 100 do 360 kg (ve Zlínském kraji od 110 do 254 kg). U sídel nad 3000 obyvatel pak mezi 140 a 300 kg (Zlínský kraj od 142 do 217 kg). Podstatně menší rozdíly, které jsou patrné u dat ze Zlínského kraje, svědčí o tom, že obce mají systém nakládání s odpady nastaven podobně. Větší rozdíly jsou v úrovni recyklace. Odečteme-li opět 5 % nejlepších a 5 % nejhorších výsledků, pak ti nejlepší recyklují téměř 50 % svých odpadů, ti nejhorší pouze 7 %. Recyklace papírů, plastů, skla a kovů je přitom pro obce výhodná. Díky zpětnému odběru jsou náklady na ní hrazeny v průměru z 90 % společností EKO-KOM (1).
Poznámky:
1) Tabulka srovnávající náklady a příjmy obcí za recyklaci (Zdroj: EKO-KOM):
Seminář se koná ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung e.V., kancelář v Praze.