Zveřejňování výsledků studií české organizace pro chemickou bezpečnost Arnika společně s organizacemi z Arménie – nevládní organizací Centrum pro mobilizaci a podporu komunit a informační nevládní organizací EcoLur – pokračuje. Studie byly provedeny v roce 2021 a týkají se vlivu těžebního a hutnického průmyslu na lidské zdraví a životní prostředí. Publikace představuje výsledky analýz vzorků odebraných v rozšířených komunitách Akhtala a Alaverdi v oblasti Lori. Tyto výsledky výzkumu doplňují obecný obraz o šíření těžkých kovů v regionu.
Komunity Alaverdi, Akori a Akhtala jsou ovlivněny znečišťujícími provozy měděné huti v Alaverdi a infrastrukturou těžebního a zpracovatelského závodu v Akhtale, který provozuje ložisko mědi Shamlugh. Vzorky byly stejně jako v předchozích případech odebírány v místech sekundárního chemického znečištění, ke kterému dochází v důsledku odtoků nebo emisí chemických škodlivin do ovzduší - ty se následně mohou hromadit v biomateriálech a vyvolávat poškození živých organismů.
V odebraných vzorcích půdy překračoval obsah těžkých kovů - arsenu (As), kadmia (Cd), chromu (Cr), mědi (Cu), molybdenu (Mo), niklu (Ni), olova (Pb) a zinku (Zn) limity arménských norem půdy pro všechny zjišťované kovy. V případě mědi byly překročeny české, nizozemské a francouzské limity pro obsah těžkých kovů v půdě.
Výzkum také potvrdil hypotézu o šíření škodlivin ve směru dominantních větrů.
Zkoumány byly také sedimenty řeky Debed v oblasti před centrální částí města Alaverdi (region Alaverdi-Sanahin/Kayaran) a sedimenty ve městě, ve vzdálenosti 500 m od místa, kde stoková voda vtéká do řeky Debed. Koordinátorka programu z Arniky Valeriya Grechko k tomu říká: „Výsledky ukázaly výrazně vyšší koncentrace těžkých kovů v části řeky, která teče v blízkosti huti. To znamená, že měděná huť v Alaverdi a haldy odpadu jistě ovlivňují stav životního prostředí. Přestože byl závod v roce 2018 odstaven, znečištění nikam nezmizelo a bude patrné ještě dlouho.“ Opět se tak potvrdila dlouhodobá přítomnost znečišťujících látek v životním prostředí, a to i po letech po odstávce průmyslového podniku.
Akumulace zjišťovaných kovů byla zaznamenána v biologických vzorcích odebraných u obyvatel Alaverdi, Akori a Haghpat. Vzorky moči byly odebrány 35 místním obyvatelům, kde byl zkoumán obsah arsenu, kadmia, mědi, olova a molybdenu. U obyvatel Akori se ve dvou vzorcích odebraných 43leté ženě a 55letému muži obsah arsenu blížil limitu pro obsah arsenu u pracovníků v ČR (50 μg/g kreatininu). Vzorky vykazovaly obsah arsenu 40 a 39 μg/g kreatininu. Nejvyšší hladina arsenu byla zjištěna u 4letého chlapce z Alaverdi (55 μg/g kreatininu). Výsledky obyvatel rozšířené komunity Alaverdi byly vyšší než výsledky kontrolní skupiny z oblasti Tavush.
Prezident Centra pro mobilizaci a podporu komunit Oleg Dulgaryan poznamenává, že ekologická situace komunit Alaverdi a Odzun nebyla po uzavření měděné hutě vyřešena a důsledky dlouhodobého znečištění budou ještě dlouho přetrvávat, pokud nebudou přijata konkrétní opatření k sanaci odpadů, chemických nánosů, posouzení veřejného zdraví a zdravotnických činností. „Myslím, že není seriózní, že po uzavření elektrárny se přestaly vydávat ekologické dotace komunitám Alaverdi a Ozun na řešení ekologických a zdravotních problémů, majitelé jako obvykle odešli a nechali místní obyvatele, aby se vypořádali se všemi důsledky strašného znečištění. Tyto komunity by měly získat zvláštní status a podporu při řešení environmentálních a zdravotních problémů na úrovni národní politiky,“ komentuje.
V komunitě Akhtala byly sedimenty zkoumány podél řek Akhtala a Debed v úsecích řeky nad a pod městem Akhtala. Získané výsledky potvrdily vliv průmyslu na chemické složení vody. Při porovnání vzorků v říčním úseku nad městem a pod ním, kam se dostal odpad z těžebního a zpracovatelského závodu Akhtala (přímé vypouštění odpadu z továrny, vymytí z rekultivovaného odkaliště atd.), byl zaznamenán významný rozdíl v obsahu studovaných prvků. Rozdíl mezi úseky řeky Akhtala nad a pod komunitou Akhtala byl tedy 10násobný pro arsen, více než 77násobný pro měď, více než 24násobný pro zinek, 27násobný pro olovo a 11násobný pro molybden.
V biologických vzorcích u obyvatel Akhtala a Shamlugh byla nejvyšší hladina arsenu zjištěna ve vzorku 13letého chlapce z komunity Shamlugh (63 μg/g kreatininu). Toto množství překračuje limit pro arsen u pracovníků v ČR (50 μg/g kreatininu). To vyvolává obavy o zdraví dětí, vzhledem k tomu, že rodina žije asi 500 metrů od rozšiřujícího se ložiska mědi Shamlugh.
Výzkum je prováděn českou organizací Arnika společně s nevládní organizací Centrum pro mobilizaci a podporu komunit a informační nevládní organizací EcoLur za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu transformační spolupráce Transition.