Nesouhlasíme s kácením hodnotných stromů, bojíme se o osud parku v Thákurově ulici a žádáme radnici, aby začala o proměnách veřejných prostranství jednat s občany. Výzvu s takovým obsahem zaslalo občanské sdružení Tilia Thákurova pražskému magistrátu a šesté městské části.
Park s alejemi osmdesátiletých lip chce od roku 2007 vykácet Technická správa komunikací hlavního města (TSK). Přestože všechna odborná posouzení (s výjimkou posudku objednaného TSK) doporučují postupnou obnovu parku, TSK nadále usiluje o vykácení všech vzrostlých stromů v parku. Protože dosavadní kroky radnice Prahy 6 jsou v rozporu s proklamovaným zájmem na postupné obnově parku, vyzvalo místní občanské sdružení úřady k uzavření dohody o partnerství při správě parku, která by umožnila skutečnou dlouhodobou a kvalitní péči o park s prioritou udržení kvality životního prostředí rezidentů i návštěvníků parku.
„Vyzvali jsme zodpovědné politiky, aby postupovali v souladu se svým vlastním koncepčním dokumentem a současně umožnili občanům zodpovědnou a soustavnou participaci na péči o park, tedy spolurozhodování o podobě postupné obnovy aleje, způsobech ošetřování stromů ale i celkové podobě tohoto historického parku. Radnice i TSK vynakládá mimořádné úsilí, aby přesvědčila uživatele parku o nepředvídatelné nebezpečnosti lipové aleje a potřebě preventivního kácení. Máme přirozeně zájem na kvalitním a bezpečném prostředí parku, respektujeme znalecká doporučení, a právě proto nemůžeme sdílet démonizující tvrzení o nevyzpytatelném nebezpečí pádu stromů," říká Marie Jelínková z občanského sdružení Tilia Thákurova. „Svým postojem reprezentujeme více než patnáct set lidí, kteří již v roce 2008 podepsali petici za zachování čtyřřadého stromořadí," doplnila Jelínková.
Občanské sdružení navrhuje, aby byl park převeden do správy městské části Praha 6. Ta by pak uzavřela partnerství s místním občanským sdružením a konzultovala by s ním další postup. Tento návrh vychází ze schválené Koncepce péče o zeleň v Praze, kde se přímo předpokládá, že magistrát by měl postupně menší parčíky a další zelené plochy převádět do správy jednotlivých městských částí. (1) Magistrát v koncepci sám přiznává, že Technická správa komunikací hlavního města nemá dostatek odborníků k tomu, aby mohla vedle oprav a údržby silnic pečovat také o parky.
Přestože zastupitelstvo hlavního města schválilo koncepci v červnu 2010, na městské části dosud žádný park převeden nebyl. „Nechceme donekonečna bojovat s úřady a předkládat jim požadavky, rádi bychom sami přispěli k vzorové péči o park. Nabízíme pomoc dendrologů, právníků i dalších odborníků. Jsme připraveni zapojit do plánování obnovy parku další obyvatele Dejvic, které nyní úřady přehlížejí," řekla Marie Jelínková.
Místní občany podporuje mimo jiné i bývalá poslankyně a herečka Táňa Fischerová: „Před volbami všechny strany vyvěsily plakáty o zachování zeleně ve svých místech. Park v Thákurově ulici už jednou svému neblahému osudu k velké radosti většiny občanů ušel. Nechce se věřit, že přichází nové kolo pokusu o jeho likvidaci. TSK nemůže rozhodovat o zeleni, má na starosti jiné věci. Zeleň patří městu a lidem, kteří v něm žijí a je nezbytná pro naše přežití fyzické i psychické. Město a jeho politici mají plnit své předvolební sliby a chránit to, co mají v popisu práce. Stromy se nemohou bránit, a proto je chrání občanská sdružení a my, co ještě potřebujeme dýchat, dívat se do korun stromů a naslouchat zpěvu těch ptáků, kteří zatím ve městě přežili," řekla Táňa Fischerová.
Podle sdružení Arnika je jedním z hlavních problémů fakt, že magistrát nepovažuje park v Thákurově ulici za park, ale takzvanou silniční vegetaci. „Nezájem Technické správy komunikací komplikuje správnou péči o park. Zelený pás, který se táhne od Thákurovy až ke Stromovce, má přitom mimořádnou hodnotu z hlediska životního prostředí i urbanistické struktury Dejvic," vysvětlila mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. (2) Odstrašujícím pohledem do budoucnosti parku v Thákurově ulici může být návštěva ulice Nikoly Tesly jen o několik bloků dále. Z někdejší 4řadé aleje, jež bývala také součástí zeleného pásu Dejvic, dnes zůstává také již jen torzo původního počtu stromů v pouhých 2 řadách a na místě původních vnějších stromořadí parkují auta.
Dokladem absurdního právního přístupu k statutu parku je rozhodnutí silničního správního úřadu Městské části Praha 6 z počátku května t.r., kdy na žádost TSK rozhodl o „uzavření chodníku podél parku (parkovacího prostoru)", a to údajně na základě zákona o pozemních komunikacích. Tento zákon umožňuje uzavření provozu na pozemní komunikaci, nařízení objížďky apod. a jeho použití k uzavření parku - tedy pro „provoz" návštěvníků sedících na lavičkách či lidí venčících pejsky – je zjevně nesmyslné a sledující jediný účel: vyvolat v lidech pocit ohrožení stromy a smíření se s jejich brzkým pokácením bez ohledu na to, zda je to skutečně nutné.
{gallery}2011-06-03_Thakurova_uzavreny_park_web_Losak{/gallery}
Poznámky a další informace:
(1) Zastupitelstvo hl.m. Prahy schválilo novou Koncepci péče o zeleň v hlavním městě Praze (dále „Koncepce") svým usnesením ze dne 17. června 2010. V Koncepci se uvádí, že údržba dřevin TSK je problematická (citujeme z části 3.2.2.Koncepce):
Stav
1. Některé tzv. ostatní plochy patří svým typem mezi plochy místního významu, čili mezi plochy zeleně, o které by se měly starat Městské části. Jedná se především o vybrané části silniční zeleně (viz problémová oblast Silniční zeleň), která není součástí komunikace a o plochy s nevyjasněnými majetkovými vztahy, o které se stará OSM MHMP prostřednictvím svých správců.
2. Silniční zeleň včetně izolační zeleně jsou často v nevyhovujícím stavu a neplní dostatečně požadovaný účel zlepšení životního prostředí a tedy snížení vlivů silničních staveb na obyvatelstvo.
3. Městské části mají vybudované kvalitní kontrolní mechanizmy, kterými jsou schopny na svých územích kontrolovat péči o zeleň.
Kroky nutné k odstranění problémové oblasti
1. Převést část tzv. ostatních ploch na Městské části a svěřit jim jejich správu. Předat Městským částem stromořadí a uliční zeleň s výjimkou památných stromů a vybraných stromořadí.
2. Jedná se především o silniční zeleň včetně zeleně izolační ve správě TSK, kde již s některými MČ jednání probíhají (MČ Praha 6) a Dopravního podniku hl.m. Prahy.
3. Dále se jedná o plochy s nevyjasněnými majetkovými vztahy ve správě OSM MHMP. Zde je potřeba provést revizi současného stavu a plochy, které by byly vhodné k předání a majetkoprávní vztahy jsou již vyjasněny, MČ předat.
4. Nyní vynakládané finanční prostředky na správu ostatních ploch převést na MČ.
Výhody návrhu
Městské části zajistí péči o zeleň místního významu na svém území daleko efektivněji, o značnou část již pečují nyní. Znají detailně své území, požadavky občanů a zahrnou péči o zeleň do koncepce péče o celou městskou část (např. včetně chodníků). Péče o zeleň se zkvalitní, městské části disponují lepšími kontrolními mechanizmy než centrální správce. Dojde ke sjednocení péče o místně významnou zeleň na území MČ. Navíc ubudou stížnosti MČ na činnost centrálního správce.
V Koncepci péče o zeleň (v části 5.1.) se dále uvádí:
"Podporovat doplňování stávajících neúplných stromořadí v souladu s vhodnou stávající druhovou skladbou, nepřipustit likvidaci starých stromořadí bez jejich postupné obnovy a náhrady"
Celá koncepce je k dispozici zde:
http://envis.praha-mesto.cz/(lyifvw4550sjd1455u2ob255)/files/=73601/Praha_konc_peceozelen2010.pdf
(2) Podezření, že Technická správa komunikací zanedbává péči o park v Thákurově, potvrdila v roce 2009 Česká inspekce životního prostředí i její nadřízený orgán Ministerstvo životního prostředí. Konstatovala, že v parku byla dlouhodobě zanedbávána povinná péče vlastníka, stromy byl káceny bez jakékoliv náhradní výsadby, automobily parkující v ulici najížděly na stromy, udusávaly půdu a poškozovaly kmeny lip. Inspekce proto nařídila výsadbu 11 nových stromů a instalaci kovových zábradlí, která stromy chrání.
Příloha:
Výzva o.s. Tilia Thákurova k uzavření partnerství při péči o park 4.47 Mb