Za necelé dva týdny nás čekají volby, které rozhodnou o tom, kdo další čtyři roky povede Prahu. Voličům v rozhodování může pomoci volební kalkulačka, s jejíž přípravou Arnika pomáhala. Za toto volební období se podařilo konečně začít s výstavbou metra D, stavět a opravovat mosty, prodlužovat tramvajové trati, zprůchodňovat město pro pěší, vysázet rekordní počet stromů, opravit a zabydlet množství městských bytů, založit Pražské společenství obnovitelné energie a podpořit sociální opatření jako Milostivé léto či aktuální balíček pomoci Pražanům.
Na druhou stranu některé změny, díky kterým se mohla Praha začít porovnávat s moderními evropskými městy, zůstaly na půl cesty či “na papíře”. Nadějné novinky jako příspěvky developerů na infrastrukturu, systém družstevního bydlení, Pražská developerská společnost či Městská nájemní agentura mohou přinést viditelné výsledky až v příštím volebním období. Sice je pochopitelné, že systémové změny vyžadují čas, ale suverénně nejlepší vedení Prahy, jaké jsme tu za dlouhé roky měli, odchází. Co bude dál? Koho volit?
Arnika analyzovala volební programy a podílela se na přípravě některých otázek pro pražskou mutaci volební kalkulačky, kterou připravuje sdružení KohoVolit.eu. “Zaměřili jsme se na témata, která jsou pro Pražany aktuální – jako jsou zvyšující se ceny bydlení a energií, nedostatek míst ve školách a školkách, klimatická opatření a samozřejmě věčné téma – doprava. Voliči si tak mohou otestovat, jak se jejich názory shodují s názory jednotlivých stran či koalic,” vysvětluje Anna Vinklárková z Arniky.
Už víte koho budete volit? Poradí vám volební kalkulačka!
„Volební kalkulačku připravujeme od roku 2006 stejným způsobem. Nejprve zasíláme o něco vyšší počet otázek jednotlivým politickým uskupením a následně do kalkulačky vybereme ty, ve kterých se odpovědi stran liší. Bylo poměrně obtížné získat odpovědi od většiny stran, několik jich dokonce dosud neodpovědělo. Volební kalkulačka je přitom účinný demokratický nástroj, ve kterém všechny strany dostanou stejný prostor," popisuje proces vzniku autor webové aplikace Michal Škop.
Arnika analyzuje volební programy a odpovědi stran, resp. koalic, které se podle předvolebních průzkumů mají šanci dostat na pražský magistrát1, v tématech udržitelného rozvoje, dostupnosti bydlení, klimatických opatření a dalších. Přestože snad ve všech volebních programech naleznete veřejnou dopravu, na otázku má-li být prioritizována, odpověděla koalice SPOLU a strana ANO, že nikoli. SPOLU, ANO a SPD jsou pro jednotnou parkovací zónu. Toto opatření by Prahu vrátilo o mnoho let zpět do doby před zavedením modrých zón, což by vyvolalo nárůst automobilové dopravy a zhoršilo problém zaparkovat v místě bydliště.
I v otázkách týkajících se podpory bydlení se strany v podstatě dělí do dvou názorových bloků: Ten první si uvědomuje nutnost řešení nedostupnosti bydlení celou škálou opatření – od zvyšování počtu městských bytů, přes přísnější požadavky na developery, nutnost řešení problému se zneužíváním bytů pro Airbnb či vyššího zdanění prázdných bytů, po podporu družstevního a spolkového bydlení až po motivaci vlastníků za pomoci městské nájemní agentury. Do tohoto názorového bloku se řadí strany současné koalice bez TOP 09 – tedy Praha sobě, Piráti a STAN – a Solidarita. Druhý názorový blok (SPOLU, ANO a SPD) nepovažuje prázdné byty za problém a nemá jasno, jestli a jak má město podporovat družstevní a další formy bydlení, založené na principu, ve kterém je cena bydlení nižší, protože je bez marže developera. Tyto způsoby bydlení by byly řešením pro střední třídu, pro kterou je při současných cenách na trhu bydlení finančně nedostupné.
“Na otázku v kalkulačce, má-li město podporovat družstevní a spolkové bydlení, mluvčí pražské ODS odpovídá, že neví, přestože má SPOLU ve volebním programu, že družstevní a spolkové bydlení podporovat bude. Je smutné, že nám tím ODS už teď jasně dává najevo, že jejich předvolebním slibům vůbec nemůžeme věřit,” komentuje Anna Vinklárková z Arniky. “Překvapilo mě, že v mnohých otázkách týkajících se bydlení, dopravy a udržitelného rozvoje má v podstatě shodné názory koalice SPOLU se stranami ANO a SPD. Děsí mě, že SPOLU, které má dle předvolebních výzkumů vyhrát volby je nejvíce názorově spřízněné se stranami, které vykazují nedemokratické tendence,” dodává.
Aktuální verzi programu pro volby na pražský magistrát zveřejnilo SPD2 teprve před deseti dny, přesto je rekordmanem těchto voleb hnutí ANO, které zveřejnilo svůj program na webu teprve v úterý 13. září. “Volali jsme do pražské pobočky ANO několikrát, nejprve nám bylo řečeno, že společný program pro Prahu není a že si jednotlivé městské části dělají vlastní program. Chtěli jsme si tuto informaci ověřit a hlavním manažerem hnutí Janem Richterem nám bylo sděleno, že program sice není na webu, ale tištěný je rozdáván v ulicích. Šli jsme tedy na stánek, tam program neměli a nabízeli nám místo něj knihu Patrika Nachera. Teprve v úterý večer se program na webu objevil,” komentuje Vinklárková.
Jak volit, abyste nezahodili svůj hlas? Poradí vám náš návod!
Rada Arniky na závěr: Neřiďte se jen volební kalkulačkou a volebními programy, papír snese cokoli a sliby politiků... Znáte to. Zamyslete se nad tím, koho volíte – projděte si pečlivě kandidátky. Volte tu stranu, s jejímiž hodnotami souzníte, ale především ty kandidáty, o nichž jste přesvědčeni, že jsou bezúhonní (nejsou trestně stíhaní, ani spojováni s dozimetrem či jinými kauzami), drží slovo (neříkají něco jiného před volbami a po nich) a budou schopni sliby realizovat (nejsou to ti, kteří si zastupitelstvo jen odsedí).
1- Jedná se o sedm uskupení: SPOLU, Piráti, ANO, Praha sobě, STAN, Solidarita a SPD
2- SPD, Trikolora, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Úkolem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2022–2024. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.