Arnika ocenila obce Jihomoravského kraje, které produkují nejméně směsných odpadů na obyvatele a rok. První místa obsadilo město Mikulčice s 89 kg na osobu a rok, v Rostěnicích-Zvonovicích obyvatelé do černých popelnic vyhodí v průměru 104,7 kg a v Kyjově 123,4 kg. Odborná porota Mikulčice ocenila letos dvakrát, také jako dobrý příklad praxe. Odpadového Oskara dnes převzali starostové oceněných obcí z rukou organizátora soutěže Milana Havla z Arniky.
„Třídění odpadu a jeho zpětné využití je velmi důležité pro společnost i životní prostředí. Propagaci a neustálé osvětě nakládání s odpady je třeba stále věnovat dostatečnou péči, čas a energii. Vyplatí se to nám všem. Pro obce, které systematicky odpadové hospodářství rozvíjí, je například ocenění Odpadovým Oskarem velkou motivací. Ostatním mohou být inspirací a důkazem, že si jejich snažení lidé všímají a umí i ocenit. Chtěla bych proto takové soutěže podpořit a propagovat úspěchy všech jejích vítězů, obzvlášť Mikulčic a Kyjova z ‚mého‘ regionu, ale také samozřejmě Rostěnic-Zvonovic,“ říká Ing. Bc. Anna Hubáčková, senátorka Parlamentu ČR za Hodonínsko a starostka obce Ratíškovice.
Umístění obcí v Jihomoravském kraji
obce do 1000 obyvatel
1. Rostěnice - Zvonovice – 516 obyvatel – 104,7 kg/ob/rok – úroveň recyklace 54 %
2. Dolní Věstonice – 313 obyvatel – 111,7 kg/ob/rok – úroveň recyklace 52 %
3. Dobré Pole – 442 obyvatel – 112 kg/ob/rok – úroveň recyklace 61 %
obce od 1001 do 5000 obyvatel
1. Mikulčice – 1959 obyvatel – 89,4 kg/ob/rok – úroveň recyklace 60 %
2. Uherčice – 1034 obyvatel – 98,4 kg/ob/rok – úroveň recyklace 67 %
3. Ivanovice na Hané – 2896 obyvatel – 118,7 kg/ob/rok – úroveň recyklace 46 %
obce nad 5000 obyvatel
1. Kyjov – 11 405 obyvatel – 123,4 kg/ob/rok – úroveň recyklace 51 %
2. Mikulov – 7407 obyvatel – 133,7 kg/ob/rok – úroveň recyklace 52 %
3. Slavkov u Brna – 6564 obyvatel – 144,4 kg/ob/rok – úroveň recyklace 38 %
Nízké produkce směsných odpadů obce dosahují díky efektivnímu nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění včetně bioodpadu a především motivace obyvatel.
Díky velmi dobrým výsledkům letos odborná porota ocenila Mikulčice také jako dobrý příklad z praxe, kterým se mohou zástupci ostatních obcí a měst inspirovat při řešení odpadového hospodářství svého města. Obyvatelé Mikulčic platí pouze za množství skutečně vyprodukovaného odpadu, což vedlo ke zvýšení míry recyklace k 60 %. Obci se také vyplatilo zprovoznění kompostárny a sběrného dvora, díky čemuž klesla průměrná produkce směsného odpadu o 50 kg za rok.
„Největším problémem v oblasti nakládání s odpady v České republice je vysoká produkce směsného odpadu. Protože velké množství směsného odpadu končí v popelnicích, neplníme požadavky evropské legislativy. Odpadový Oskar ukazuje starostům a veřejnosti, že dosáhnout cílů oběhového hospodářství je možné a co všechno pro to mohou udělat,“ říká Milan Havel, odborník na systémy odpadového hospodářství.
Arnika hodnotila obce na základě dostupných dat vykázaných obcemi za rok 2016. Podmínkou kvalifikace do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu do 150 kg na osobu za rok. Jde o množství, kterého dosahují obce v sousedních vyspělých státech, jako jsou Rakousko a Německo. V České republice je ovšem průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší.