Maida Bilal z Environmentálního sdružení „Bistro“ vedla skupinu „odvážných žen“ z Kruščice, které po dobu 503 dní a nocí blokovaly přístupovou cestu ke staveništi škodlivých přehrad na řece Kruščici. Díky jejich oddanému úsilí, kdy musely čelit i násilnému útoku policie, soud rozhodl v jejich prospěch a stavební povolení pro přehrady v prosinci 2018 zrušil. Aktivismus a odhodlání Maidy Bilal k ochraně životního prostředí teď navíc přinesly Bosně a Hercegovině vůbec první Goldmanovu cenu za životní prostředí.
„Je velkým zadostiučiněním, že mezinárodní společenství oceňuje boj žen v Kruščici jako příběh, který stojí za to vyprávět a sdílet,“ říká Zuzana Vachůnová z české nevládní organizace Arnika, která v roce 2017 ženy z Kruščice objevila a začala je podporovat. „V Bosně a Hercegovině však existuje řada podobných komunit, které stále bojují za záchranu svých řek před škodlivými investicemi. Doufejme, že jim toto ocenění dodá odvahu a sílu pokračovat a že budou zachráněny i další ohrožené řeky,“ dodává Vachůnová.
Boom výstaveb vodních elektráren je vážnou hrozbou pro řeky celého západního Balkánu, což často vede k veřejným shromážděním a protestům. Příběh Kruščice je typickým případem, kdy se o výstavbě přehrad rozhodovalo za zády místní komunity. Lidé se o tom dozvěděli, až když dorazily bagry. Špatně připravené projekty jsou podezřelé z ničení krajiny, poškozování místního zemědělství a potenciálu cestovního ruchu a zbavování lidí zdrojů pitné vody.
Fotografie některých ze statečných lidí z Kruščice si můžete prohlédnout zde.
Boj lidí z Kruščice proti plánovaným malým vodním elektrárnám odstartoval v srpnu 2017, kdy měla začít výstavba a místní organizovali mírová shromáždění a nepřetržitě hlídali u řeky 503 dní a nocí. 24. srpna byla skupina žen, které demonstrovaly sedíce na mostě vedoucím přes řeku, násilně napadena speciální policejní jednotkou těžkooděnců, což případu přineslo pozornost médií a zviditelnilo jej.
Co se stalo v Kruščici však nebylo prvním případem blokády vodních elektráren v Bosně a Hercegovině. V roce 2009 lidé z Fojnice na břehu řeky Željeznica blokováním strojů aktivně bojovali proti výstavbě dvou vodních elektráren na základě chybných povolení po dobu celých 325 dní. Fyzické blokády pokračují dodnes, například v Neretvici, kde se v pondělí 14. června 2021 sešly stovky místních obyvatel, aby zablokovaly místo zahájení výstavby vodních elektráren na řece Neretvica.