Zatímco v Česku se lidé bojí úřadů stále méně a svá práva jsou zvyklí hájit i před soudy, v zemích západního Balkánu se občané o svá práva teprve nesměle hlásí. Znečištění ovzduší, devastace městských parků i výstavba přehrad v nedotčených pohořích jsou jen příklady toho, co se stane, když se veřejnost neumí ozvat dostatečně nahlas. Proto Arnika a bosenské Centrum pro životní prostředí (Centar za životnu sredinu) zahájily projekt, jehož hlavním cílem je vzdělávání mladých právníků a jejich zapojení do aktuálních občanských kampaní za lepší životní prostředí.
Právní klinika v bosenském městě Banja Luka posílí řady lidí, kteří můžou pomoci s řešením ekologických kauz, a přispěje ke zlepšení činnosti státních úřadů. Ve spolupráci s tamní univerzitou vznikl kurz doplňkového vzdělávání v oboru environmentální a správní právo. Důležitou součástí celého bloku aktivit je i právo Evropské unie a praktické postupy pro jeho uplatnění v Bosně. Pravidelné workshopy vedou zkušení místní právníci a podílejí se i odborníci z Česka.
Studenti se ale můžou těšit i na čerpání praktických zkušeností - v průběhu příštích měsíců budou zapojeni do praxe konzultačního centra a vyzkouší si pomáhat občanům při řešení nejčastějších problémů v oblasti ekologie. Na pět nejaktivnějších účastníků Právní kliniky čeká na podzim odborná stáž v České republice.
Proč v Bosně a Hercegovině?
V roce 2008 v Bosně ratifikovali mezinárodní Aarhuskou úmluvu o otevřeném přístupu k informacím o životním prostředí, právu na účast veřejnosti v rozhodovacích procesech a právu na soudní přezkum vydaných rozhodnutí. Přesto je dodnes povědomí občanů o právních nástrojích nízké.
Hlavní důvod, proč se situace příliš neposunuje kupředu, je nedostatek poradců, právníků a kauz, které by mohly sloužit jako úspěšné modelové příklady. Problémem je i složitá struktura státní správy a fakt, že právo životního prostředí se na univerzitách zmiňuje pouze okrajově, právo EU se nevyučuje vůbec. Mladí právníci tak nejsou připraveni na vstup Bosny do EU.
Komu pomáháme?
Právní klinika pomůže místním skupinám občanů stát se rovnocennými partnery developerů a průmyslových firem. Lidé získají bezplatnou podporu právníků a budou se tak moci pouštět do mnohem smělejších soubojů než doposud. V zemi, kde jsou úřady velmi liknavé a kde bují obrovská korupce, totiž zájmy veřejnosti zpravidla nehájí ani státní správa. Jde nám především o smysluplný dialog mezi koordinovanou občanskou veřejností, státními úřady a politiky. Rozvíjíme tím schopnost místních komunit zodpovědně a udržitelně chránit své životní prostředí.