Leták s názvem Jsou ve výrobcích, které kupujete, škodlivé chemické látky? Máte právo to vědět! (409.0 kB) podává informace, jak mohou spotřebitelé své nové „právo vědět“ využít. Jeho součásti je i vzorový dopis určený výrobcům nebo prodejcům, pomocí kterého mohou spotřebitelé jednoduše požádat o informace, zda konkrétní výrobek obsahuje škodlivé chemické látky. V letáku jsou uvedeny i příklady látek, které se i přesto, že pro své působení na zdraví vzbuzují vážné obavy, běžně nalézají v různých spotřebitelských výrobcích.
Tuto skutečnost potvrzují mimo jiné i analýzy školních pomůcek, které zadalo sdružení Arnika (4). „Ve všech výrobcích, které jsme nechali zhruba před rokem otestovat, byla zjištěna přítomnost některého z rizikových ftalátů (5). Nejčastěji se přitom jednalo o DEHP (6), látku, která působí toxicky především na reprodukční systém,“ říká Miroslava Jopková, jež v Arnice vede kampaň Nehrajme si s PVC.
Důvodem vydání letáku a snahy o větší informovanost občanů je fakt, že mnoho látek, které se běžně používají ve spotřebitelských produktech, se může negativně podepsat na lidském zdraví. „Smyslem nařízení REACH je i nahrazení nejrizikovějších chemikálií bezpečnějšími alternativami. Kvůli tlaku chemického průmyslu a nedůslednosti politiků je tento proces, označovaný jako autorizace, brzděn a omezován pouze na zlomek z celkového množství používaných nebezpečných látek (7). Evropské země zatím navrhly pouhých 16 látek (pod REACH jich spadá více než 30 000), které musí podstoupit proces autorizace. Nepochopitelné je, že ač jsme jediná země EU se ‘zeleným‘ ministrem životního prostředí, nenavrhli jsme ani jednu látku,“ říká Mgr. Jan Freidinger z české sekce Greenpeace. “Neustále přibývá důkazů, že některé látky, běžně přítomné v produktech na trhu, mohou přispívat k nemocem jako jsou například alergie, některé druhy rakoviny, problémy s reprodukcí,” říká Dr. Lisette Van Vliet z Health and Environment Alliance (HEAL, Aliance pro zdraví a životní prostředí).
Jan Mišurec, tiskový mluvčí občanského sdružení SOS – Sdružení obrany spotřebitelů, vysvětluje, jak „právo vědět“ vlastně funguje: „Pokud spotřebitel využije své právo vědět, které mu REACH dává, musí ho společnosti informovat, které látky se škodlivým účinkem jsou ve výrobku přítomné. Tím, že budou spotřebitelé toto právo používat, dávají výrobcům a prodejcům jasný signál k tomu, aby své produkty vyráběly za pomoci bezpečnějších alternativ“.
Leták je jednou z iniciativ organizace Health and Environment Alliance (HEAL), konaných v rámci projektu „Chemicals Health Monitor“ (8), kterou podpořilo 15 různých evropských, ekologických, spotřebitelských a ženských organizací a skupin, které se zabývají vlivem životního prostředí na zdraví. Na společném vydání tohoto letáku se v České republice podílejí tři české organizace – Arnika, Sdružení obrany spotřebitelů, Greenpeace - a Health and Environment Alliance (HEAL). Leták a také vzorový dopis je k dispozici ke stažení také na webových stránkách uvedených organizací (9). Jeho tištěná verze bude vydána do konce března tohoto roku.
Přílohy:
(1) REACH – Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals
neboli Registrace, vyhodnocení, autorizace a restrikce chemických látek. Právo vědět, které je součástí této legislativy, ukládá výrobcům nebo prodejcům spotřebitelských produktů povinnost odpovědět na psaný dotaz týkající se obsahu chemických látek, které jsou na seznamu “látek vzbuzujících vážné obavy” (známém také jako “kandidátský seznam”), a to do 45ti dnů. Více o legislativě REACH.
(2) Evropské partnerské organizace, které se do vydání letáčku zapojily:
- Health and Environment Alliance (HEAL), síť nevládních organizací sídlící v belgickém Bruselu;
Greenpeace; - BEUC (Spolek evropských spotřebitelských organizací – členskou organizací je i Sdružení obrany spotřebitelů sidlící v Praze);
- EEB - European Environmental Bureau;
- WECF – Women in Europe for a Common Future (Německo, Francie, Holandsko);
- ANEC - European Consumer Associations in Standardization;
- BUND/Friends of the Earth, Německo;
- Verein zur Hilfe Umweltbedingt Erkrankter Německo,
- Arnika, Česká republika;
- Cancer Prevention & Education Society, Velká Británie;
- Irish Doctors Environmental Association, Irsko;
- CIEL – Center for International Environmental Law, USA/Švýcarsko;
- CAAG – Clean Air Action Group Maďarsko;
- My Right to Know, Bulharsko
(3) Oficiální datum Evropského dne spotřebitelů je stanoveno na 15. března a jeho letošní oslavy proběhnou v pátek 13. března. Více informací na stránce http://www.consumersinternational.org/
(4) Více o analýzách školních pomůcek se můžete dočíst v tiskové zprávě sdružení Arnika ze dne 26. srpna 2008.
(5) Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové jsou skupinou asi 40 chemických látek. Mají různé vlastnosti a, zatímco některé z nich zřejmě nepoškozují zdraví ani životní prostředí, patří mezi ně i skupina ftalátů, které jsou pro zdraví lidí nebezpečné. Ftaláty se nejčastěji používají jako změkčovadla PVC, našly však své uplatnění v kosmetice, jako insekticidy či adheziva. Používají se také v barvách.
(6) DEHP, di(2-ethylhexyl) ftalát, se používá jako změkčovadlo v plastových výrobcích jako jsou např. zdravotnické pomůcky - hadičky, vaky apod.; podlahové krytiny, tapety, obalové materiály včetně potravinových, hračky, ubrusy, polstrování, koupelnové závěsy, pláštěnky, obuv, drobné součástky v automobilovém průmyslu, spotřební elektronice, apod.). 90% veškeré spotřeby DEHP v Evropské unii je použito k výrobě měkčeného PVC. DEHP může představovat až 40% (v některých případech i více) finálního produktu z PVC. Podle studií prováděných na zvířatech je znám jako jedovatá látka ohrožující schopnost reprodukce (poškození samčího i samičího rozmnožovacího ústrojí), způsobující vrozené vady (např. kosterní vady, oční vady, vady nervového seskupení tvořícího základ nervové soustavy staršího embrya), kardiovaskulární problémy a neplodnost. DEHP rovněž poškozuje ledviny a játra, kde se hromadí. Více o DEHP
(7) Současná verze oficiálního seznamu látek, které jsou nominovány k procesu autorizace z důvodu negativního působení na zdraví v rámci REACH, zahrnuje pouze 15 látek, narozdíl od dvou různých seznamů látek, jež vypracovaly ChemSec (Mezinárodní chemický sekretariát) a Evropská odborová konfederace. Tyto seznamy zahrnují celkem 482 látek, jež byly posuzovány na základě kritérií určujících jejich míru zdravotního rizika, která jsou platná pro REACH. Tzv. SIN seznam („Substitute It Now“ – Nahraďte to nyní) vypracovaný organizací ChemSec. Seznam Evropské odporové konfederace.
(8) Project „Chemical Health Monitor“
Cílem projektu je zlepšit zdraví občanů zajištěním toho, aby se do politiky co nejdříve promítly klíčové důkazy souvislosti mezi chemickými látkami a nemocemi. Pro více informací navštivte stránky http://www.chemicalshealthmonitor.org. Posláním organizace Health and Environment Alliance (HEAL - Aliance pro zdraví a životní prostředí) je zvýšit vědomí o tom, jak se ochrana životního prostředí podílí na zlepšení zdraví.
(9) Leták je k dispozici ke stažení MatePravoVedet.pdf 409.0 kB. Také na stránkách: Greeenpeace a Sdružení ochrany spotřebitelů.
Tato aktivita je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.