Během používání výrobků z PVC se z nich mohou uvolňovat rizikové látky. „Jedná se především o ftaláty nebo adipáty , které se používají jako změkčovadla PVC. Některé z těchto látek poškozují reprodukční systém, způsobují vývojové vady plodu, oslabují imunitu. Zhoršení průběhu astmatických a alergických onemocnění je podle několika studií (1) přičítáno právě velkému množství PVC výrobků, které nás obklopují, respektive látkám, které se z tohoto materiálu uvolňují,“ upozornila vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC Ing. Miroslava Jopková.
„Prostřednictvím plakátů chceme veřejnost také seznámit s tím, jak PVC rozpoznat od jiných plastů. Na každém plakátu proto jsou symboly, kterými se PVC označuje. Pokud se lidé naučí výrobky z PVC dobře rozlišovat, mohou se jim pak snadněji vyhnout,“ řekl k probíhající osvětové kampani vedoucí děčínské pobočky Arniky Kamil Repeš. Výrobek z PVC se značí trojúhelníkovou recyklační značkou s číslicí „3“ nebo písmenem „V“. Pod trojúhelníkem je pak nápis „PVC“, „V“ nebo „vinyl“. V případě potravinových obalů z PVC, bývá tato značka vyražena přímo na plastovém výrobku, nebo na etiketě. „Aby se mohli lidé lépe orientovat v tom, které potraviny mohou být v PVC, máme na našem webu databázi potravin balených do tohoto plastu,“ dodává Repeš.
PVC škodí v celém svém životním cyklu. Již při jeho výrobě vznikají nebezpečné látky, které se dostávají do životního prostředí a velmi problematická je i jeho likvidace. „Předměty z PVC by například vůbec neměly přijít do kontejneru na plast. Jedna láhev z PVC totiž dokáže znehodnotit recyklaci 30 - 50 tisíc lahví z PETU. PVC tak končí na skládkách nebo ve spalovnách odpadů, kde by na něj mělo být pohlíženo jako na nebezpečný odpad,“ dodala Jopková.